Apple Pay – jakie banki? Apple Pay to wygodny system płatności, dostępny niemal wszędzie tam, gdzie obsługiwane są karty zbliżeniowe. Żeby go używać, musimy powiązać go jednak z kontem w banku. Które banki dają taką możliwość?
Jak działa Apple Pay?
Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności w sposób bardzo podobny do tego, którego używamy płacąc zbliżeniowo kartą – tak płatniczą, jak debetową, bądź też kredytową. Po prostu rolę takiej lub innej karty pełni w tym wypadku urządzenie Apple. Kiedy kasjer lub kasjerka wprowadzą do terminala kwotę, my następnie uruchamiamy w telefonie nasz elektroniczny portfel, uwierzytelniamy płatność i zbliżamy iPhona do czytnika. Płatność odbywa się tak, jakby zbliżona została karta.
Ważnym elementem jest uwierzytelnienie płatności – to właśnie ten etap gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Dokonujemy takiego uwierzytelnienia za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, potwierdzenia odciskiem kciuka, wpisania specjalnego kodu lub przyciśnięcia odpowiedniego guzika na Apple Watch. Problem z płatnością może wystąpić tylko wówczas, gdy zawiedzie nasz bank lub urządzenie jest zepsute. W pierwszym wypadku należy skontaktować się z obsługą banku. W drugim – naprawić sprzęt, na przykład poprzez wymianę baterii iPhone 8.
Jest jeszcze jeden sposób na obsługę płatności za pomocą Apple Pay. Mianowicie, jeśli chcemy dokonać płatności na jakiejś witrynie internetowej, czyli na przykład wykupić abonament lub zapłacić za usługę, możemy zrobić to przy pomocy przeglądarki firmy Apple. Jest nią Safari.
Możemy dokonać płatności zarówno z poziomu telefonu iPhone, iPada, ale także komputera Mac. W takim wypadku potwierdzić płatność możemy dwojako. Pierwszą możliwością jest potwierdzenie jej za pomocą powiązanego telefonu lub zegarka Apple Watch. Ważne by mieć więc na uwadze, że urządzenia te muszą być w pełni sprawne. Jeśli tak nie jest konieczne będzie ich naprawienie, a więc na przykład wymiana wyświetlacza iphone 7 plus lub wymiana szybki apple watch 3.Drugą możliwością jest potwierdzenie płatności za pomocą obszaru iTouh wbudowanego w komputer. Jest to fragment obudowy urządzenia, do którego przykładamy palec, zazwyczaj będzie to kciuk. Urządzenie rozpoznaje unikalny wzór naszych linii papilarnych i w ten sposób weryfikujemy płatność. Kiedy mogą pojawić się problemy? Przede wszystkim wówczas, gdy urządzenie jest zepsute i czytnik nie działa. Wówczas musimy znaleźć macbook serwis i oddać komputer do naprawy.
Jak powiązać Apple Pay z kontem w banku?
Zanim jednak możemy cieszyć się zaletami łatwej i bezpiecznej płatności, musimy skonfigurować nasze konto Apple Pay. Jak to zrobić? Urządzeniami Apple płacimy tak, jak robimy to kartą. Musimy więc udać się najpierw do wybranego banku, założyć konto i uzyskać kartę. Karty kompatybilne z systemem Apple Pay to:
- Karty płatnicze,
- Karty debetowe,
- Karty kredytowe,
- Karty przedpłacone.
Mając jedną z powyższych kart, możemy dodać ją do naszego konta w Apple Pay, by korzystać z tej metody płatności. Zrobimy to za pomocą następujących urządzeń firmy Apple:
- iPhone,
- iPad,
- Apple Watch,
- Komputer Mac.
W większości wypadków potrzebna będzie nam aplikacja Wallet. W większosci urządzeń będzie ona częścią domyślnego oprogramowania. Jeśli jednak nie możemy doszukać się jej na naszym urządzeniu, bez trudu odnajdziemy ją w App Store i pobierzemy zupełnie za darmo.
Już pierwsza plansza w aplikacji Wallet poinformuje nas o konieczności dodania karty do cyfrowego portfela, jakim jest Apple Pay. Jak to zrobić? Wystarczy postępować zgodnie z wyświetlającymi się na ekranie instrukcjami. Są one bardzo czytelne – aplikacja prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie czynności konieczne do dodania karty. W zależności od użytego urządzenia oraz rodzaju karty, proces może wglądać nieco inaczej.
W niektórych sytuacjach wystarczy wykonanie zdjęcia karty, a urządzenie Apple samo wprowadzi do system wszystkie znajdujące się na karcie dane. W innym przypadku może wystąpić konieczność samodzielnego wprowadzenia informacji do formularza.
Co się nie zmienia, to mianowicie to, że zawsze przed przystąpieniem do używania Apple Pay z daną kartą, system czeka na potwierdzenie z banku, że takie transakcje są przez bank obsługiwane, a więc możliwe. Zwykle odpowiedź uzyskujemy bardzo szybko. Jedynym problem uniemożliwiającym płatność Apple Pay jest więc niekompatybilność z danym bakiem.
Oczywiście płacenie przy pomocy tego systemu nie jest też możliwe, gdy dojdzie do uszkodzenia urządzenia, które ma pełnić rolę karty. Wówczas z pomocą przyjdzie nam Apple – autoryzowany serwis. Aby odnaleźć takowy w naszej okolicy wystarczy wyszukać w internecie punku naprawy Apple, wraz z nazwą miejscowości w której się znajdujemy, czyli na przykład: naprawa apple Szczecin.
Które banki w Polsce obsługują Apple Pay?
Apple Pay jest obecnie bardzo popularnym systemem płatności, obsługiwanym w niemal każdym punkcie, w którym istnieje możliwość płatności kartą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej banków gwarantuje połączenie wyrobionej w nich karty z systemem.
Banki, które dają obecnie możliwość płatności przy pomocy Apple Pay to:
- Alior Bank,
- Bank Millenium,
- Bank Pekao,
- Banki Spółdzielcze SGB,
- BGŻ BNP Paribas,
- Citi Handlowy,
- Credit Agricole,
- Getin Bank,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Nest Bank,
- PKO Bank Polski,
- Raiffeisen Polbank,
- Santander Bank Polska,
- T-Mobile Usługi Bankowe.
To nie wszystko – powiązanie z Apple Pay oferują również karty Revolut i N26, a także portfel cyfrowy DiPocket.