Categories Motoryzacja

Części samochodowe – gdzie wyrzucać?

Części samochodowe – gdzie wyrzucać? Każdy właściciel samochodu starannie dba o użyteczność swojego pojazdu. Z biegiem czasu wszystkie części się jednak zużywają, dlatego zachodzi konieczność ich utylizacji.

Tutaj pojawia się problem: gdzie je wyrzucić? Jak gospodarować odpadami, by było to bezpieczne dla człowieka, jak i środowiska? Okazuje się, że nie można ich wyrzucić do śmieci komunalnych, gdzie zatem? Troska o planetę to dzisiaj obowiązek każdego z nas, w tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się zużytych części samochodu.

W jaki sposób składować części auta?

Wraz z eksploatacją pojazdu części się zużywają. Zepsuty akumulator i przebite opony nadają się do wyrzucenia. Gdzie zatem udać się z prośbą o przyjęcie odpadów samochodowych? Zepsuty akumulator można spokojnie oddać w sklepie, w którym kupujemy nowy. Sprzedawca jest zobowiązany przyjąć stary akumulator.

Co więcej, kupujący, który nie odda zużytego akumulatora musi zapłacić kaucję w wysokości 30 zł. Kaucja jest zwrotna w ciągu 30 dni od daty wydania rachunku, tylko pod warunkiem oddania zużytego akumulatora. To jedna z opcji. Drugą jest oddanie sprzętu do Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, które są w każdym mieście. Taki zwrot jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy tylko poszukać, gdzie dokładnie się znajdują. Zakazane jest wyrzucania akumulatora na śmietnik.

Części samochodowe - gdzie wyrzucać?Oprócz baterii najczęściej zużywają się opony. Często zakłady wulkanizacyjne oferują odbiór starych opon po wymianie na nowe. To bardzo wygodna opcja dla każdego właściciela, który nie musi się martwić o ich utylizację. Ponadto można je zwrócić do serwisu.

Warsztaty nie mają jednak obowiązku odbioru zużytych opon, w związku z tym mogą odmówić ich przyjęcia. Kolejną opcją pozostaje przekazanie ich na zbiórkę odpadów komunalnych. Przekazanie opon jest oczywiście całkowicie nieodpłatne, pod warunkiem że pochodzą one z pojazdów należących do gospodarstwa domowego. Ponadto PSZOK jest miejscem, w którym można pozostawić także: żarówki, wycieraczki samochodowe, ksenony bądź części elektryki auta.

Oto pozostałe elementy samochodu i sposób ich utylizacji:
– zepsuta chłodnica czy blacha samochodowa przekazywane są do skupu złomu,
– fotele przyjmuje Stacja Demontażu Pojazdów,
– przepracowany olej – prawo nakłada obowiązek przekazania zużytego oleju firmie zapewniającej zagospodarowanie go zgodnie z prawem. W związku z tym najprostszym rozwiązaniem jest przekazanie do warsztatu albo do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON),
– płyn do chłodnic – solidnie zamknięte pojemniki z płynem do chłodnic można przekazać do serwisu zajmującego się między innymi naprawami silników,
– świece zapłonowe, ponieważ nie wiążą się z żadnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, można je spokojnie wyrzucić do odpadów zmieszanych,
– elementy karoserii. Podobnie jak w przypadku foteli, warto je oddać do stacji demontażu pojazdu. Zostaną przyjęte bez najmniejszego problemu, taki zwrot nie jest także związany z żadnymi opłatami,
– filtr powietrza, ze względu na brak potwierdzonej szkodliwości dla środowiska naturalnego, mogą być bezpiecznie usuwane razem ze zwykłymi odpadami,
– system audio należy oddać do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który zajmuje się jego utylizacją,
– żarnik ksenonowy. Wymagają one odpowiedniej utylizacji. Najczęściej sklepy umożliwiają ich oddanie w momencie zakupu nowych,
– wydech. Można oddać lub sprzedać na skupie złomu, odzyskując tym samym część pieniędzy.

Dlaczego zużytych części samochodowych nie należy wyrzucać do śmieci?

Po pierwsze części samochodowych nie należy wyrzucać do śmieci, ponieważ nie są biodegradowalne,  co oznacza, że nie rozkładają się samodzielnie. Po drugie zawierają szereg szkodliwych, a czasem toksycznych dla środowiska substancji. W związku z tym samodzielna utylizacja, w tym również wyrzucanie zużytych elementów auta do kosza jest nieekologiczne, a jednocześnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę szkodzi planecie, zatruwa powietrze, wodę i glebę. Niektórych może przekonać fakt, że niewłaściwa utylizacja odpadów samochodów może nieść ze sobą poważne konsekwencje prawne, w tym mandat wysokości 500 złotych.

Co z płynami samochodowymi?

Poza stałymi elementami wyposażenia mamy jeszcze do czynienia z różnego rodzaju płynami, czyli wszystkimi cieczami samochodowymi. Tak jak wymienione wcześniej elementy, również płyny, nie mogą trafić do zwykłego śmietnika. Nie mogą być również po prostu wylane. Stanowi to poważne zagrożenie.

Wymiana i utylizacja starych płynów wymaga odpowiedniej wiedzy, w związku z tym nie zaleca się wykonywania tego samodzielnie. Lepszym rozwiązaniem jest oddanie tego zadania w ręce specjalistów, czyli profesjonalnych mechaników samochodowych.

Czy bycie ekologicznym jest trudne? Okazuje się, że nie. Bezpieczne, tanie i ekologiczne utylizowanie starych części samochodowych jest jak najbardziej możliwe. W związku z tym warto przestrzegać wymienionych powyżej zasad, by dbać o środowisko i własne zdrowie, a także uniknąć poważnych kar finansowych.

Written By

More From Author