Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej? Garaż to jedna z podstawowych budowli spotykanych w każdym gospodarstwie domowym. Bezpośredni wpływ ma na to fakt, iż w dzisiejszych czasach coraz więcej osób posiada swój własny samochód osobowy.
Często zdarza się także, że jedna rodzina ma ich kilka. Z tego powodu firmy specjalizujące się w stawianiu budowli przeznaczonych do przechowywania pojazdów mechanicznych świadczą coraz więcej tego typu usług. Są one jednak bardzo zróżnicowane. Ponadto na rynku budowlanym dostępnych jest wiele wariantów garaży. Nie brakuje także zróżnicowanych projektów samych bram garażowych.
Nic więc dziwnego, że wybór tej odpowiedniej jest niesłychanie trudny. Rozważając zakup tego typu wyposażenia należy zatem wziąć pod uwagę kilka kryteriów opisanych poniżej.
Jakie czynniki mają wpływ na wybór odpowiedniej bramy garażowej?
Jednym z podstawowych zagadnień, o których należy pamiętać przy wyborze bramy garażowej jest aspekt wizualny. Musi ona przede wszystkim pasować do całego otoczenia, do którego zalicza się dom, ogród i pozostałe budowle znajdujące się na posesji.
Również kolorystyka oferowana przy montażu bramy powinna spełniać oczekiwania zamawiających. Zazwyczaj oferuje się bramy w odcieniach szarości, brązu oraz bieli. Rzadziej z kolei montowane są elementy w innych, niestandardowych barwach. Wiąże się to bowiem z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo sama powierzchnia bramy może posiadać różnorodną fakturę.
Dużą popularnością cieszą się bramy garażowe imitujące drewno lub kasetony. Możliwe jest także zamontowanie tzw. naświetli, które-choć są stosunkowo droższe-pozwalają, aby wnętrze garażu było bardziej oświetlone.
Ponadto idealnie dobrana brama garażowa musi spełniać wszelkie założenia związane z bezpieczeństwem montażu i użytkowania. Przede wszystkim powinna być trwała i stabilna. W projekcie należy także uwzględnić jej pożądaną wielkość, bowiem ma ona realny wpływ na rodzaj bramy, jaki w danym przypadku będzie odpowiedni.
Oprócz powyższych czynników warto wziąć pod uwagę własne upodobania i wygodę zapewnianą przez dany typ bramy garażowej. Ostatecznie to przecież ona ma spełniać oczekiwania jej użytkowników.
Rodzaje bram garażowych
Współcześnie na rynku budowlanym dostępnych jest wiele modeli poszczególnych bram garażowych. Poniżej przedstawiono najbardziej popularne z nich.
- Bramy segmentowe, inaczej nazywane bramami sekcyjnymi. Mogą one występować w wariancie bocznym lub górnym. Dzięki swojemu specyficznemu sposobowi otwierania nie powodują zajmowania miejsca przed garażem, a zatem mogą być stosowane tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.
- Bramy uchylne, inaczej płytowe. W tym wypadku otwieranie garażu wymaga dodatkowego miejsca. Dzieje się tak, ponieważ dolna partia bramy musi zostać wysunięta na zewnątrz. Ich budowa jest stosunkowo prosta, co wpływa bezpośrednio na niższą cenę, niż w przypadku bram segmentowych.
- Bramy rolowane, zwane również żaluzjowymi. Ich działanie można wyjaśnić za pomocą przykładu funkcjonowania rolet okiennych. Dzięki temu, że podczas otwierania i zamykania zajmują najmniej miejsca spośród wszystkich typów bram, są one wyjątkowo łatwe i wygodnie w użytkowaniu. Dodatkowo są one sprzedawane wraz napędem elektrycznym, który stanowi duże udogodnienie. Istotnym minusem jest fakt, że z uwagi na stosunkowo wysokie koszty montażu bramy rolowanej, nadal niewielu producentów posiada go w swojej ofercie.
- Bramy rozwieralne to najstarszy rodzaj bram garażowych. Jednocześnie są one coraz rzadziej montowane. Dzieje się tak, ponieważ otwieranie skrzydeł bramy na boki powoduje wykorzystywanie dużej przestrzeni przed garażem. Jest to zatem duży minus podczas ich użytkowania.
Z jakich materiałów składa się brama garażowa?
Zazwyczaj omawiane elementy konstrukcji garażu wykonywane są z kilku podstawowych materiałów. Należą do nich przede wszystkim blacha stalowa i aluminiowa. Czasami, choć co prawda stosunkowo rzadko, spotykane są również garaże wykonane z drewna. Niekiedy bramy garażowe występują jako konstrukcja z blachy miedzianej, a także aluminium, na które nakłada się miedź lub brąz. Są to jednak rzadko spotykane rozwiązania.
Jakie wyposażenie warto zamontować przy wykończeniu bramy garażowej?
Do często spotykanego dodatkowego wyposażenia bram garażowych zalicza się ich ocieplenie. Wykonywane jest ono zazwyczaj w przypadku, gdy garaż stanowi element domu i jest ogrzewany. Natomiast zabieg ten jest mało opłacalny w wariancie garażu wolno stojącego. Budynek nieogrzewany nie wymaga bowiem montażu bramy ocieplonej.
Dodatkowo warto zastanowić się nad zamontowaniem napędu elektrycznego, który umożliwi zdalne sterowanie bramą garażową za pomocą specjalnego pilota. Rozwiązanie to stanowi istotne udogodnienie dla korzystających z niego osób. Innym przydatnym elementem bram garażowych są montowane w nich na życzenie klienta okienka. Pozwalają one dodatkowo doświetlić wnętrze budowli.
Producenci oferują różne kształty okien. Mogą być one prostokątne, kwadratowe, trójkątne oraz owalne. Wybór konkretnego kształtu zależy od budowy bramy oraz potrzeb i upodobań klientów. Interesującym rozwiązaniem jest także montaż osobnych drzwi umożliwiających przejście do garażu bez konieczności otwierania bramy.