Fotowoltaika ile wyprodukuje prądu w skali roku

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie bardzo szeroko reklamowane, polecane oraz dotowane finansowo. Wielu ludzi korzysta z tego bardzo ochoczo, ale są również takie osoby, które dość sceptycznie podchodzą do tego tematu. Wychodzą one z założenia, że jeśli coś jest bardzo mocno promowane, dotowane i reklamowane, to jest to swego rodzaju produkt, który może i jest ładnie opakowany, ale prawdopodobnie szkoda na niego zachodu. Jeżeli chcielibyśmy takich ludzi przekonać, to powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie odnośnie do fotowoltaiki: ile prądu fotowoltaika wyprodukuje w skali roku?

Fotowoltaika: Ile wyprodukuje prądu w skali roku?

Pytanie o to ile fotowoltaika wyprodukuje prądu w skali roku, jest dość często zadawane, ale ciężko jest jednoznacznie na to odpowiedzieć, ponieważ to ile fotowoltaika wyprodukuje prądu w skali roku, ma wpływ bardzo wiele czynników. Przede wszystkim nie powinniśmy zadawać pytania, ile fotowoltaika wyprodukuje prądu w skali roku, tylko powinniśmy raczej zadać inne pytanie. Czy instalacja fotowoltaiczna, będzie w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na prąd w skali roku, ponieważ są to dwie dość różne kwestie. Pierwsza sprawa dotyczy tego, że tak naprawdę mało kto z nas orientuję się, ile w zasadzie nasze gospodarstwo domowe prądu w skali roku zużywa. Jest to o tyle istotne, że musimy patrzeć na cały rok, w bardzo szerokiej perspektywie. Są miesiące, kiedy prądu zużywamy sporo. Są też miesiące, kiedy używamy go dużo. Ekstremalnym przykładem tego typu sytuacji, jest dom lub mieszkanie, które jest ogrzewanie za pomocą prądu elektrycznego. Latem używany mniej oświetlenia, a przede wszystkim nie ogrzewamy domu. Zimą używamy więcej oświetlenia, a nasze ogrzewanie elektryczne pracuje bardzo intensywnie. Wyniki pomiarów z tych dwóch okresów, mogą być diametralnie różne. Kiedy zatem chcemy oszacować jaka instalacja fotowoltaiczna jest dla nas najkorzystniejsza, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką średnią ilość prądu wyprodukuje w skali roku, ale również jaką maksymalną moc, powinna ona mieć, aby pokryć nasze zapotrzebowanie.

Polecamy uwadze:

Fotowoltaika: ile wyprodukuje prądu w skali roku. Jakie czynniki wpływają na pracę instalacji?

Jak wspomniano, jest wiele czynników, które wpływają na fotowoltaikę Ile wyprodukuje prądu w skali roku instalacja, jest to wielkość do oszacowania, ale jeśli je uwzględnimy. Możemy czynniki te niwelować. Mamy często na nie wpływ. Czasem nie mamy na nie wpływu. Czasami jest tak, że musimy po prostu zaakceptować sytuację taką, jaka jest obecna. Przede wszystkim podkreślmy, że jeżeli budujemy nowy dom i chcemy instalować na nim panele fotowoltaiczne, to mamy największy wachlarz możliwości. Dzięki temu nasza siłownia będzie produkowała maksymalnie dużo prądu, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów inwestycyjnych, ponieważ wpływ na to ile fotowoltaika wyprodukuje prądu w skali roku to jedno a wydajność to drugie. Wpływ na wydajność i finalną produkcję prądu ma to, pod jakim kątem zbudowany jest nasz dach. Bardzo duże znaczenie ma również to, jak ten dach jest zorientowany wobec kierunków świata. Inaczej domy pod fotowoltaikę buduje się na półkuli północnej, a inaczej na półkuli południowej. Im bardziej na północ lub południe wysunięci jesteśmy na ziemi, tym większy jest to wpływ. Dodatkowo musimy sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy nasze panele będą zacienione, chociaż czasowo. Wówczas wpływ na to, ile fotowoltaika wygeneruje prądu, ma na przykład rodzaj zamontowanego inwertera. Ostatecznie wpływ na to, ile fotowoltaika będzie w stanie wyprodukować prądu w skali roku, ma odpowiedni wybór paneli.

Wpływ paneli na ilość generowanego prądu przez fotowoltaikę w skali roku

Ogólnie rzecz ujmując, panele fotowoltaiczne dzielimy na dwie główne kategorie. Są to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Powszechnie za dużo lepsze uważa się panele monokrystaliczne, choć nie są one najczęściej montowanymi. Panele monokrystaliczne najczęściej montuje się z dwóch powodów. Pierwszych jest to ich wysoka wydajność, która powoduje, że w domach o wysokiej energochłonności, ale z małym dachem, są to jedyne panele, które możemy zamontować, aby fotowoltaika wyprodukowała odpowiednią ilość prądu w skali roku. Druga kwestia, są to cechy estetyczne. Panele monokrystaliczne są czarne i ładnie wyglądają. Panele polikrystaliczne są najczęściej w odcieniach niebiesko-granatowych, co nie każdemu musi się podobać. Jeżeli zamontujemy panele monokrystaliczne, o takiej samej powierzchni jak panele polikrystaliczne, to najprawdopodobniej nasza fotowoltaika, wyprodukuje nawet kilkanaście procent energii elektrycznej więcej, niż panele polikrystaliczne. Działają one po prostu wydajniej, a dodatkowo działają wydajniej wówczas, kiedy natężenie oświetlenia jest dość niskie, co w Polsce oznacza, że ilość produkowanej energii jest dużo mniejsza. Kiedy natężenie światła padającego na panele jest już zdecydowanie mniejsze (np. jesienią), wpływ tego czynnika jest mniejszy dla paneli monokrystalicznych, dlatego mogą one wyprodukować więcej prądu w skali roku.

Written By

More From Author