Categories Budownictwo Usługi

Izolacja dachu od wewnątrz

Izolacja dachu od wewnątrz – jak? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że izolacja dachu jest mniej lub bardziej ważna niż izolacja ścian. Okazuje się, że przy złej izolacji może uciec od 10% do nawet 25% ciepła. Warto zauważyć kilka niuansów, które z praktycznego punktu widzenia mogą być bardzo ważne. Jakim materiałem jest izolacja dachu od wewnątrz?

Jaka grubość izolacji jest odpowiednia? Jak w praktyce wykonać ocieplenie poddasza? Dlaczego warto wybrać izolację dachu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Jakim materiałem jest izolacja dachu od wewnątrz?

Decydując się na zakup ocieplenia poddasza powinniśmy mieć na uwadze jeden ważny aspekt – zostanie ona umieszczona w przestrzeni między wiązarami dachowymi. Z tego powodu bardzo ważne jest upewnienie się, że całość jest całkowicie wypełniona, a deski odpowiednio wcześniej do siebie przylegają. Ważne jest również dotarcie do wszelkich zakrętów i zakrętów. W przypadkach, gdy materiał izolacyjny nie spełnia powyższych warunków, nasze działanie będzie znacznie mniej skuteczne, czego z pewnością chcemy uniknąć. Powstałe szczeliny staną się mostkami termicznymi, przez które będzie uciekać ciepło. Wypełnienie przestrzeni między krokwiami może być bardziej problematyczne, decydując się na twardą izolację, zwłaszcza jeśli nie chcemy pozostawiać żadnych luk. W sytuacjach, gdy ciepłe i energooszczędne poddasze jest dla nas krytyczne, powinniśmy wybierać materiały, które nie będą się rozwarstwiać. Wybierajmy elastyczne – wypełnią przestrzeń i sprawią, że deski dobrze się ze sobą skleją, jednocześnie długo zachowując swój kształt i rozmiar. Izolacja dachu to złożony proces, który wymaga cierpliwości i doświadczenia.

Jaka grubość izolacji jest odpowiednia?

Izolacja dachu od wewnątrz nie jest najłatwiejsza. Inwestując w taki obiekt, wybieramy nie tylko sprawdzony produkt, ale również odpowiednią grubość izolacji. Zalecana jest wartość od 25 do 30 cm. Ze względów kosztowych w zdecydowanej większości przypadków warstwa izolacyjna jest wykonywana do wysokości krokwi. Eksperci twierdzą, że decydując się na zwiększenie grubości izolacji o 10 cm, udało nam się zwiększyć izolację o 40%. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze przez wiele lat użytkowania towarzyszącego budynku. Obecnie jednym z najlepszych rozwiązań jest dwuwarstwowa izolacja z wełny mineralnej. Stosując tę ​​metodę ocieplenia możemy liczyć na to, że poddasze będzie energooszczędne, a dach ocieplony od wewnątrz odniesie sukces. Unikniemy również problematycznych mostków termicznych, które są zmorą.

Jak w praktyce wykonać ocieplenie poddasza?

Izolacja dachu od wewnątrz
Izolacja dachu od wewnątrz

Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wygląda izolacja dachu od wewnątrz. Wbrew pozorom wykonywane czynności nie należą do najprostszych – powinniśmy mieć świadomość pewnych niuansów, które są bardzo ważne w praktyce. Standardowa wysokość krokwi to ok. 16 cm, natomiast zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego powinna wynosić od 25 do 30 cm. Izolacja jest podzielona na dwie warstwy – w ten sposób możemy zminimalizować wpływ mostów liniowych, takich jak krokwie. Układ materiałów użytych do wykonania połaci dachowej różni się w zależności od sposobu odprowadzania pary wodnej wytwarzanej naturalnie przez mieszkańców. Przecieka od środka na zewnątrz, a my na pewno chcemy tego uniknąć. W praktyce popularne są dwa rozwiązania: poddasze nieszczelne i poddasze paroszczelne.

Dlaczego warto wybrać izolację dachu?

Nie da się ukryć, że izolacja wewnętrzna dachu to bardzo ważna czynność, na którą powinien zdecydować się prawie każdy, kto dba o ciepło w swoim wnętrzu. Okazuje się, że to nie tylko skuteczna izolacja, ale istnieje wiele innych korzyści, na które możemy liczyć. Struktura wełny mineralnej ma zadowalające właściwości i jest dźwiękochłonna. W ten sposób możliwe jest pochłanianie energii akustycznej pochłoniętej w formacji skalnej wełnianej i jednocześnie rozpraszanej. W ten sposób udało nam się wytłumić odgłosy z zewnątrz, w których szczególnie widoczne były bębny i ulewny deszcz – co jest szczególnie dokuczliwe, gdy okładka jest wykonana z blachy. Wełna mineralna jest również ognioodporna, co jest szczególnie widoczne w przypadku systemu dwuwarstwowego. Może to być bardzo ważne, jeśli istnieje prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Dlatego bardzo ważna jest wewnętrzna izolacja dachu, dlatego powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę.

Written By

More From Author