Categories Geologia Hobby

Najważniejsze informacje dla początkującego poszukiwacza złóż surowców mineralnych

Najważniejsze informacje dla początkującego poszukiwacza złóż surowców mineralnych: Jeśli marzysz o rozpoczęciu poszukiwań złóż surowców mineralnych, powinieneś poznać kilka ważnych informacji, dzięki którym w łatwy sposób wydobędziesz piękne okazy.

Warto na początku wspomnieć o tym, iż nie wszystkie surowce może uzyskać osoba początkująca. Znaczna ich część musi być eksploatowana przez profesjonalne firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt i maszyny.

Czym są złoża mineralne i jak wygląda ich klasyfikacja?

Złoża mineralne to nagromadzone kopaliny w części skorupy ziemskiej, które powstały poprzez działanie procesów geologicznych. Od zasobów różni je to, że występują w takiej ilości oraz w takich warunkach geologicznych i ekonomicznych, żeby ich eksploatacja była opłacalna.

W ekonomicznej branży są podzielona na dwa rodzaje: bilansowe- których eksploatacja jest opłacalna; pozabilansowe- są obecnie nieopłacalne, jednak przypuszcza się, iż w niezbyt odległej przyszłości ich wydobywanie będzie rentowne. 

Drugim sposobem na podział złóż jest wzięcie pod uwagę ich gospodarczego znaczenia. Klasyfikacja wygląda następująco:

  • wody mineralne – solanki, szczawy oraz wody radoczynne
  • surowce chemiczne – siarka rodzima, fosforyty, sól, saletra 
  • surowce szklarskie oraz ceramiczne – niektóre rodzaje iłów i glin, piaski kwarcowe
  • surowce energetyczne – węgiel brunatny i kamienny, gaz ziemny, ropa naftowa, torf, rudy uranu
  • surowce budowlane – materiały wiążące (anhydryt i wapienie), kamień ciosowy (piaskowiec i granit), kamień ozdobny (marmur, piaskowiec i granit), kruszywo sztuczne (melafir i bazalt) oraz kruszywo naturalne (piaski i żwiry)
  • kruszce i rudy metali – m.in. magnetyt, aluminium, mangan, cynk, złoto, srebro, ołów
  • kamienie półszlachetne i szlachetne – granat, kryształ górski, turmalin, diament, beryl 

Dodatkowo, złoża można podzielić w zależności od formy występowania- na lub pod powierzchnią litosfery. Wyróżnia się:

  • żyły, 
  • soczewki,
  • złoże okruchowe, 
  • pokłady- osadowe rudy miedzi i węgiel kamienny,
  • gniazda,
  • sekrecje i konkrecje, 
  • wysady- gips i sól kamienna. 

Dzięki poznaniu powyższych klasyfikacji, można zastanowić się, na takich surowcach zależy nam najbardziej. Po przeczytaniu podstaw, przedstawione zostaną miejsca, w których można rozpocząć przygodę poszukiwania złóż surowców mineralnych.

Jak przygotować się do poszukiwań? Rady dla początkujących poszukiwaczy 

Najważniejsze informacje dla początkującego poszukiwacza złóż surowców mineralnychZanim wyruszymy na przygodę, warto zdobyć podstawową wiedzę o terenie, na którym pragniemy rozpocząć poszukiwania. Warto sięgnąć po mapę (topograficzną, geologiczną, turystyczną lub nawet Google Earth) oraz książkę, która dostarczy nam informacji o ukształtowaniu terenu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odsłonięcia naturalne (urwiska i skarpy) oraz sztuczne (skarpy dróg, kamieniołomy, rowy melioracyjne i żwirownie).

Czynne kamieniołomy i kopalnie najlepiej penetrować po samym odstrzale, ponieważ wtedy istnieje największa szansa na wydobycie pięknych łupów. Najważniejsze jest jednak pozwolenie od dyrektora na wejście. Nie jest to potrzebne w przypadku starych kamieniołomów, miejsc równie bogatych w niezwykłe okazy. Jednak ten sposób na poszukiwanie złóż surowców mineralnych jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i wymaga większego nakładu siły, gdyż trzeba samemu rozbijać bloki. 

Doskonałe miejsca dla poszukiwaczy minerałów

Złoża minerałów to często nieprzypadkowe miejsca, więc przed poszukiwaniami warto dowiedzieć się, gdzie warto skierować grupę zdobywców. Dużo ciekawych okazów można znaleźć na kopalnianych hałdach, szczególnie tych świeżo nawożonych.

To właśnie na nowych wysypiskach można wydobyć najbardziej interesujące minerały. Jeśli znajdujemy się na wśród starych hałd, należy pamiętać, że zwykle są one już konkretnie wyeksploatowane, dlatego warto wkopać się wewnętrzne warstwy. 

Pokopalniane hałdy można rozdzielić na hałdy kopalń rud metali, gdzie łatwo znaleźć minerały kruszcowe (arsenopiryt, sfaleryt, hematyt, chalkopiryt) i wietrzeniowe (chryzokola, goethyt, malachit). W przypadku kopalń węglowych, w ich hałdach zwykle występują próbki skał osadowych, a nawet odciski karbońskich roślin. 

Drugą propozycją miejsc, w które można udać się na poszukiwania złóż surowców mineralnych są kopalnie węgla brunatnego i żwirownie. Decydując się na takowe tereny, należy zdobyć szeroką wiedzę. Dzięki przeczytaniu odpowiedniej literatury, będziesz wiedzieć, jak namierzyć odpowiednie złoża w kamieniołomach. Jednak najważniejsze jest szukanie pęknięć i wszelkich szczelin, w których swobodnie rosną kryształy. W żwirowniach często spotykane są granaty, natomiast w kopalniach węgla brunatnego popularne są kuliste konkrecje markasytu. 

Kilka rad na koniec 

Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do wyprawy, z pewnością wrócisz z pięknymi okazami. Jednak w czasie trwania poszukiwania złóż surowców mineralnych http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html warto pamiętać, iż:

  • minerały bardzo często znajdują się w skupiskach i warto wydobyć ich całość, 
  • należy unikać pochopnego usuwania nadmiaru skał, jeśli okaz jest delikatny, ponieważ łatwo go uszkodzić,
  • nie wolno uderzać szczotek kryształowych i samych kryształów młotkiem, gdyż zostaną zniszczone, 
  • w przypadku skupisk warto używać kilku dłut, stopniowo wbijając je na całej długości szczeliny. 

Stosując się do powyższych porad, z pewnością odniesiesz sukces jako poszukiwacz minerałów. 

Written By

More From Author