Categories Usługi Zdrowie

Oddanie osoby starszej do domu seniora

Oddanie osoby starszej do domu seniora: Oddanie osoby starszej, która jest bliska naszemu sercu, z pewnością nie należy do decyzji łatwych. Niestety, ale sytuacje często zmuszają nas do tego, by kimś bliskim zajęły się odpowiednie osoby, które do tego są powołane.

Oddanie bliskiej osoby do domu seniora ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić komuś odpowiedniej opieki całodobowej lub kiedy po prostu dana choroba zmusza nas do tego, by bliska nam osoba była pod pełną kontrolą specjalistów.

Oddanie osoby starszej do domu senioraOdpowiedni dom dla seniorów to miejsce, w którym ta bliska osoba ma żyć. Nic więc dziwnego, że powinniśmy poszukać miejsca, które będzie idealne pod każdym względem.

Przyzwoity dom seniora, profesjonalna opieka, miła atmosfera. To wszystko jest niezwykle ważne, żebyśmy mogli w pełni cieszyć się tym, komu oddajemy pod opiekę naszą babcię, dziadka, mamę, czy kogoś innego, kim sami nie jesteśmy w stanie się zająć. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jaki dom dla seniorów wybrać, na jaki postawić, na co zwrócić uwagę. Im lepszego dokonamy wyboru, tym bardziej szczęśliwa będzie osoba, która do takiego miejsca trafia.

Jak załatwia się miejsce w domu seniora?

W pierwszej kolejności niezbędne jest napisanie podanie do ośrodka pomocy społecznej, najbliższego do miejsca zamieszkania seniora. W takim podaniu należy uwzględnić, dlaczego senior potrzebuje stałej opieki. Do takiego podania niezbędne jest dołączenie zaświadczenia od lekarza, które to potwierdza stan zdrowia pacjenta, jak również i zawiera informację, iż dana osoba wymaga umieszczenia w domu seniora. Wśród pełnej dokumentacji, niezbędne jest wydanie także wszelkiej papierologii, która informuje o przebytych chorobach, o wszelkich pobytach w szpitalu, jak również i w innych placówkach leczniczych.

Jeśli osoba taka ma zaświadczenie o niezdolności do pracy lub orzeczenie o przyznaniu stopnia niepełnosprawności, to także musi być to zawarte. Kiedy wszystkie dokumenty mamy zebrane, do domu osoby ubiegającej się o pobyt przychodzi pracownik socjalny, który to przeprowadza wywiad, sprawdza sytuację, zbiera wszelkie niezbędne informacje. Na tej podstawie tworzy on raport, który jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o przyjęcie.

Dom dla seniorów ma ograniczoną ilość miejsc i nie każdy może sobie na takie miejsce pozwolić. Nawet, jeśli opieka społeczna wyda pozytywną decyzję, należy zdać sobie sprawę z tego, że na miejsce często trzeba poczekać dłuższy czas, bo nie zawsze od razu można każdą osobę ubiegającą się przyjąć. Czy można wybrać sobie odpowiednią placówkę, czy opieka społeczna kieruje nas do konkretnej? Możemy. W podaniu należy wówczas podać konkretny adres miejsca, do którego chcemy naszą bliską nam osobę skierować.

Może się jednak zdarzyć tak, że w takiej placówce nie mają miejsc, a stan zdrowia pacjenta się pogarsza. W takiej sytuacji powinniśmy zgodzić się na to, by opieka społeczna skierowała taką osobę do innej placówki, w której miejsce znajdzie się szybciej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki?

Zanim wybierzemy określoną placówkę, w pierwszej kolejności powinniśmy zebrać adresy miejsc, gdzie taki dom dla seniorów się mieści i gdzie moglibyśmy bliską nam osobę oddać. Co więc powinniśmy zrobić? Na co zwrócić uwagę? Na pewno mając gotową listę, warto wybrać się do określonych placówek osobiście. Czasami to, co znajduje się w sieci, niekoniecznie odpowiada temu, co jest tak naprawdę w rzeczywistości.

W takim miejscu musi być przede wszystkim dobra opieka, ale również godne warunki, miła atmosfera, to wszystko, co sprawia, że bliska nam osoba będzie czuła się w tym miejscu dobrze. Jeśli wchodzimy do takiej placówki, a jedyny zapach, który czujemy to mocz, z pewnością nie będzie to miejsce, w którym chcemy by bliska nam osoba przebywała, prawda? Czasami poszukiwania idealnego miejsca zajmują wiele tygodni, a nawet i miesięcy.

Dawniej oddanie seniora do domu opieki kojarzyło nam się z oddaniem trudnego balastu. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Dom dla seniorów jest miejscem, w którym można liczyć na wsparcie, pomoc i taką opiekę nad chorą osobą, której nie bylibyśmy w stanie zaoferować jej my sami.

Ile kosztują domy opieki społecznej?

Zależy. Istnieją domy, które są państwowe i domy, które są prywatne. Jeśli chodzi o te państwowe, jak również i o te prywatne, dom dla seniorów ma podpisaną umowę z opieką społeczną. Pensjonariusz, który w takim miejscu się ma znaleźć, oddaje 70% swojej renty lub emerytury.

Cała reszta dodatkowych usług, które kosztują pokrywana jest przez państwo lub przez rodzinę danej osoby w przypadku placówek prywatnych. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od tego, jaki dom dla seniorów wybierzemy, bo w każdym kwota za dzienną opiekę jest inna.

Średnio, kwota ta wynosi 90 zł na dzień. Może ona być niższa, w przypadku tych niszowych placówek, ale również i wyższa. Dla przykładu czesne w jednej z placówek wynosi 3200 zł, ale tam seniorzy mogą liczyć na kompleksową opiekę, w  tym nawet na wizyty fryzjera czy kosmetyczki.

Written By

More From Author