Categories Edukacja

Olga Tokarczuk twórczość

Olga Tokarczuk twórczość i życiorys : przyszła na świat 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Otrzymała literacką Nagrodę Nobla za współczesne opowiadanie historii, opisujące przekraczanie granic jako pasjonujący sposób na życie.

Biografia Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodziła się na obrzeżach Zielonej Góry, dzieciństwo spędziła w małej wiosce, gdzie jej rodzice byli nauczycielami. Rodzina mieszka w starym zamku pełnym tajemnic i śladów kultury niemieckiej. W czasie studiów była wolontariuszką i opieką nad chorymi psychicznie, a po ukończeniu Uniwersytetu Warszawskiego w 1985 roku pracowała jako psychoterapeuta (w klinice w Wałbrzychu). Wkrótce rozpoczął karierę pisarską, a kilka lat później porzucił zawód lekarza, by w pełni poświęcić się literaturze. Przez pewien czas Olga Tokarczuk mieszkała w małym gospodarstwie przy granicy polsko-czeskiej. Później przeniosła się do Wrocławia, gdzie znalazła pracę w lewicowo-liberalnym piśmie „Krytyka Polityczna”.

Dziś nadal pisze i uczy prozy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Hobby – czytanie (ulubieni autorzy – Magdalena Tulli, Zbigniew Kruszyński, Elias Canetti, Mircea Eliade, Tomasz Mann). Według samej Tokarczuk jej inspiracja pochodziła z literatury faktu. Dziś autorka jest znana na całym świecie, a jej twórczość została przetłumaczona na wiele języków. Była nominowana do kilku prestiżowych nagród: Stowarzyszenia Polskich Wydawców Książek, Fundacji Kostelskich, Vilenitsa i Nike Awards.Olga Tokarczuk twórczość

Najbardziej ambitnym dziełem Olgi Tokarczuk, zarówno pod względem objętości, jak i znaczenia dla literatury światowej, jest 900-stronicowa powieść Księgi Jakubowe, napisana w 2014 roku. Numeracja księgi zaczyna się na końcu i ta aluzja do tekstu hebrajskiego nie jest oczywiście przypadkowa. Książka opisuje prawdziwe wydarzenia na XVIII-wiecznym Podolu, kiedy przywódca religijny polskich Żydów Jakow Leibowicz Frank ogłosił się Mesjaszem. Eksperci Franka odrzucili Mojżeszową Torę i Talmud, zwrócili się do Kabały, uznając jednocześnie wiarę w Trójcę i Dziewicę, ostatecznie przechodząc na katolicyzm.

Twórczość Olgi Tokarczuk – wybrane powieści

Bieguni

Olga Tokarczuk to jedna z najpopularniejszych pisarek https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/ we współczesnej Polsce (kochana zarówno przez elitę, jak i zwykłych czytelników). Powieść „Beguni” przyniosła jej najbardziej prestiżową nagrodę literacką w kraju – Nike. To literacki traktat o podróży przez świat i ludzkie ciało, zawierający zawiłe historie, fragmenty prozy, relacje z podróży i nie tylko, zwieńczony jednym wątkiem. To powieść o współczesnych globtroterach w każdym z nas. Wewnętrzny niepokój związany z trzymaniem ludzi z dala od domu. Dociera do najdalszych zakątków: Pałacu Sułtana, nowoczesnej hali odlotów lotniska. Wydaje się, że jest to praca złożona z podróżnika poszukującego własnych notatek w czasie i przestrzeni. Szkice o naturze ruchu współistnieją z dziwnymi opowieściami o dziwnych środowiskach. To powieść trzymająca w napięciu, a klucz nie jest łatwy do zdobycia. To fragmentaryczna historia, tak jak nasze życie. Bieguni to powieść utkana z tajemniczych historii, nowych obserwacji i fragmentów wyobraźni. Ta praca jest nowatorska w strukturze i tajemnicza w treści.

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Niesamowita wielowarstwowość to znak rozpoznawczy tej pisarki, a jej najlepsze książki to coś więcej niż proste historie https://literackigps.pl. Detektywistyczne, filozoficzne, aluzje i głębia penetracji krajobrazów leśnych. Historia Janiny Duszejko przebiła swój pług przez kości zmarłych. Główny bohater, niegdyś inżynier mostu, obecnie jest nauczycielem wsi, uczącym geografii i języka angielskiego. Janina Duszejko interesuje się astrologią, kocha zwierzęta i wierzy, że obecna rzeczywistość jest odzwierciedleniem tego, co jest napisane w gwiazdach. Pod wieloma względami jest to powieść śledcza. Olga Tokarczuk skrupulatnie śledzi w swoich tekstach przeciwieństwa: życie i śmierć, przypadkowe istnienie i przeznaczenie, człowieka i przyrodę, myśliwego i zdobycz. Kto ma prawo żyć, a kto ma prawo zabijać? Kto ma prawo decydować?

Prawiek i inne czasy

Książka Prawiek i inne czasy stała się kiedyś wizytówką pisarki, przypominając krytykom o niej jako o twórczyni określonego stylu, zrozumiałej i bliskiej czytelnikowi na każdym etapie przygotowań. Jej twórczość jest bezpretensjonalna, ale zadziwia dowcipem i głębią. Prawiek (nazwa wsi, która datuje się na dziesięciolecia XX wieku) to symbol cyklu czasu, nowego pokolenia ludzi przyciągniętych swoim przeznaczeniem, niepowtarzalnych i jednocześnie typowych dla czasu. Prawie w centrum wszechświata. Dziesięć lat, wyśmiewanie, zastępowanie się, miłość wybucha i płonie, świat zamienia się w wojnę, dzieci rodzą się i umierają. Powieść Olgi Tokarczuk to baśń dla dorosłych, która wykracza poza czas i przestrzeń, jest poważna, głęboka i prawdziwa. W historii Prawika i nie tylko ucieleśnia się historia całej ludzkości, jej boleści, straty, zmiany, odkrycia i triumfy. To naprawdę fascynująca lektura.

Książki Olgi Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 40 języków na całym świecie, a tylko w Polsce jej uwagi są często dyskutowane. Poza tym, że Olga Tokarczuk jest laureatką literackiej Nagrody Nobla 2018, jest także jedną z najsłynniejszych współczesnych polskich pisarek.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl

More From Author