Categories Budownictwo Usługi

Piaskowanie betonu – wszystko co warto wiedzieć!

Piaskowanie betonu – wszystko co warto wiedzieć! Zabieg piaskowania betonu jest często stosowany w ramach usunięcia niechcianej warstwy wierzchniej betonu. Taki proces skutecznie usuwa zabrudzenia powstałe wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, usuwa niechciane mleczko cementowe, a nawet radzi sobie z niezbyt dobrze wyglądającymi graffiti. Jak więc najlepiej wykonać proces piaskowania oraz o czym należy pamiętać podczas jego wykonywania?

Skuteczne oczyszczanie betonu – piaskowanie

Beton od lat jest używany w budownictwie, a on sam powstaje wskutek zmieszania cementu z kruszywem. Stosuje się go w przypadku najróżniejszych budowli, ponieważ jest on praktycznie niezastąpiony jeśli chodzi o swoją wytrzymałość. Niestety, ale powierzchnie wykonane z betonu są bardzo podatne na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń.

Z tego powodu często szukamy skutecznych rozwiązań, które przywróciłyby dawny blask powierzchni betonowej. Jednym z takich zabiegów jest piaskowanie betonu. Z powodzeniem taki zabieg stosuje się zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Niezależnie również od tego, czy ma ono być wykonane na zewnątrz lub wewnątrz.

Piaskowanie betonu polega na wykorzystaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia oraz odrobinek kruszywa. W zależności od potrzeb oraz parametrów powierzchni do oczyszczenia, stosuje się zmienną moc ciśnienia. Najczęściej stosuje się tutaj ciśnienie rzędu 8 do 10 bar. Jest to tzw. obróbka niskociśnieniowa. Zastosowanie metody wysokociśnieniowej, gdzie ilość barów będzie większa, może w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia betonu. Należy więc rozsądnie dobierać ciśnienie do potrzeb oraz aktualnego stanu betonu.

Piaskowanie powierzchni betonowych wewnętrznych i zewnętrznych

W zależności od stanu betonu oraz umiejscowienia powierzchni, powinniśmy starannie dobrać ciśnienie oraz kruszywo. Należy mieć na uwadze, że w niektórych miejscach zbyt duże ciśnienie węża może grozić trwałym uszkodzeniem powierzchni betonowej.

Z tego powodu powinniśmy przetestować cały proces na małej powierzchni, aby w razie czego uniknąć niepotrzebnych problemów. Zewnętrzna struktura betonu może być bardzo wrażliwa na piaskowanie.

W jakim celu wykonuje się piaskowanie betonu?

Proces piaskowania betonu o dziwo może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Mogłoby się wydawać, że dzięki niemu możemy jedynie oczyścić powierzchnię betonu. Jednak można go również wykorzystać w ramach innych prac. O czym dokładnie mowa? Otóż piaskowanie betonu można wykonać jeśli chcemy:

  • oczyścić powierzchnię betonową np. z farb, mleczka cementowego bądź wielu innych,
  • uzyskać odpowiednią fakturę betonu,
  • zróżnicować szorstkość powierzchni betonowej,
  • wykonać estetyczne wzory na betonie.

Oczywiście zaawansowane prace piaskowania betonu wykonują najczęściej doświadczone, a zarazem profesjonalne firmy oferujące swoje usługi w tym zakresie. Warto jednak wiedzieć, że takie firmy istnieją i z powodzeniem wykorzystują piaskowanie betonu w ramach różnych potrzeb swoich klientów.

Piaskowanie betonu w połączeniu z wodą

W niektórych przypadkach możemy z powodzeniem wykonać piaskowanie betonu z dodatkiem wody. Oczywiście zabiegu z wodą nie stosuje się raczej w pomieszczeniach wewnętrznych, a jest to zabieg przeznaczony z reguły stosowanie zewnętrznego. Dodatek wody powoduje, że mamy do czynienia z hydropiaskowaniem.

Dzięki temu możemy w prosty sposób poradzić sobie z matowieniem betonu, ponieważ piaskowanie świetnie uwydatnia chropowatą strukturę powierzchniową. Sprawia to, że tak przygotowana warstwa wierzchnia betonu idealnie nadaje się do nałożenia na nią wszelkich warstw mających za zadanie naprawić całą powierzchnię. 

Co więcej, hydropiaskowanie może służyć również w celu wykonania jedynie punktowych odkrywek na powierzchni betonu. To wszystko za sprawą wody, ponieważ świetnie działa ona na miejscowe wypłukiwanie struktury betonu, rozsadzając poniekąd całą strukturę od środka. 

W przypadku piaskowania betonu z dodatkiem wody nie sposób nie wspomnieć o skutecznym oczyszczaniu starego i zabrudzonego zbrojenia. Dzięki dużej mobilności węża pod ciśnieniem z drobinkami kruszywa możemy w łatwy sposób oczyścić nawet zbrojenie o niewielkiej średnicy.

Czy warto wykonać piaskowanie betonu?

Zdecydowanie tak. Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie betonu może uwypuklić wszelkiego jego atuty i doprowadzić każdą powierzchnię betonową niemal do idealnego stanu. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Mowa tutaj głównie o dobraniu odpowiedniego ciśnienia do betonu, na którym chcemy wykonać proces piaskowania. W przypadku zbyt dużego ciśnienia możemy nieumyślnie doprowadzić do jego uszkodzenia. W ramach tego należy również pamiętać o wykonaniu próbnego piaskowania betonu, przez co upewnimy się o prawidłowym ustawieniu wszelkich parametrów.

Zabieg piaskowania betonu polecany jest w ramach różnych problemów. Skutecznie poradzi sobie ze starą farbą, niechcianym graffiti, a nawet z oczyszczeniem zbrojenia. W razie wątpliwości co do samodzielnego skutecznego wykonania piaskowania betonu, warto do takich prac zatrudnić profesjonalistów z doświadczeniem.

Written By

More From Author