W ostatnich latach na popularności zyskują wszelkiego rodzaju paradokumenty, w których główną rolę odgrywa prywatny detektyw. Wielu z nas zastanawia się jak bardzo ten wykreowany przez telewizję wizerunek zbliżony jest do prawdy. Właśnie dlatego decyzja o wynajęciu usług prywatnego detektywa bywa bardzo trudna. Czy zajmuje się on tylko poważnymi sprawami z wątkiem kryminalnym? Jak drogie są jego usługi? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.
Detektyw – kto może nim zostać?
W naszym kraju detektyw jest zawodem regulowanym prawnie dopiero od 2001 roku. Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych opisane są w specjalnie w tym celu ustanowienia Ustawie. Aby móc wykonywać zawód należy uzyskać specjalną licencję, która wydawana jest osobom, które przeszły serię specjalnych szkoleń. Kandydat na detektywa musi legitymować się znajomością prawa ochrony danych osobowych, zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych czy ochrony informacji niejawnych.
Przyszły detektyw musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie i ukończone dwadzieścia jeden lat. Nie może być dyscyplinarnie zwolniony z policji lub innego urzędu, powinien także cieszyć się nieposzlakowaną opinią potwierdzoną przez komendanta powiatowego policji oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu.
Jak więc widać detektyw to profesja, którą nie może zająć się pierwsza lepsza osoba z ulicy. Decydując się na współpracę z biurem detektywistycznym możemy więc mieć pewno pracujące w nim osoby to profesjonaliści, którzy znają się na swojej robocie. Poszukując dobrego detektywa dobrze kierować się opiniami klientów oraz kompetencjami właściciela biura.
W jakich sprawach może pomóc nam prywatny detektyw?
Prywatny detektyw to specjalista, który pomoże nam we wszystkich sytuacjach, w których potrzebne są pilne informacje, których sami nie jesteśmy w stanie zdobyć. Życie stawia przed nami różne sytuacje, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Niezależnie od tego czy podejrzewamy współmałżonka o niewierność, boimy się, że nasze dziecko wpadło w złe towarzystwo, czy mamy podejrzenia, że ktoś może nas okradać, rozwiązanie sprawy jest możliwe, tylko jeżeli jesteśmy świadomi konkretnych faktów i informacji. Do tych z kolei bardzo trudno samodzielnie uzyskać dostęp. I to właśnie w tym momencie do akcji wkracza detektyw.
Sytuacje, w których może być potrzebna pomoc detektywa są tak częste i różnorodne, jak życiorysy poszczególnych osób. Najczęściej wynajmowany jest on w sytuacji, kiedy potrzebna jest nam całodobowa obserwacja konkretnej osoby lub grupy. Takie zadanie jest bardzo trudne do wykonania dla osoby prywatnej, detektyw natomiast ma wszelkie kompetencje oraz narzędzia do wykonania obserwacji, która trwać może bez przerwy nawet przez kilkanaście dni. Służy to zbieraniu dowodów, które mogą posłużyć nie tylko jako utwierdzenie nas w konkretnych podejrzeniach (lub ich zweryfikowanie), ale także jako dowody w sądzie – na przykład w sprawie rozwodowej lub rozprawie dotyczącej przyznania opieki nad dziećmi. Co więcej, warto wiedzieć, że detektyw może być wezwany jako świadek przed sąd.
Czy warto oszczędzać na usługach detektywa?
Jedną z najważniejszych kwestii, jakie zaprzątają głowę osobom zastanawiającym się nad wynajęciem prywatnego detektywa jest koszt tej usługi. Bardzo istotną informacją, o której powinniśmy pamiętać jest fakt, że żadna dobra agencja detektywistyczna nie będzie tania. Jest to fakt dla niektórych przykry, ale jednak bardzo konkretny – dobre usługi kosztują.
Specjaliści zapewniają, że na wynajęciu prywatnego detektywa nie warto oszczędzać. Dobre agencje konkurują ze sobą przede wszystkim jakością usług. Jeżeli trafimy do biura, które reklamuje się jako „tanie” w zasadzie możemy mieć pewność, że jest ono wątpliwej jakości. Jeżeli nawiążemy współpracę z niedoświadczonym, niekompetentnym lub nieposiadającym licencji detektywem ryzykujemy nie tylko utratą wpłaconych środków. Grozi to między innymi takimi konsekwencjami jak dodatkowe ukryte koszta za poszczególne usługi, zdemaskowanie detektywa albo – co najgorsze – postawienie nam zarzutów karnych ze względu na nielegalne działania prowadzone przez śledczych.
Na jakie koszta więc musimy się nastawić, jeżeli chcemy skorzystać z usług bardzo dobrego prywatnego detektywa? Przede wszystkim pamiętajmy, że niemal we wszystkich biurach stawki są podobne i zależne od tego, jakich narzędzi i jak długiego czasu wymaga wykonanie opłacanego przez nas zlecenia. Im dłużej będzie trwała obserwacja, tym większy rachunek zapłacimy. Jeden jej dzień kosztuje od ośmiuset do dwóch tysięcy złotych.
Jak więc widać prywatny detektyw na profesjonalny i określony przez prawo zawód. Jego usługi nie są tanie, jednak podczas poszukiwań warto omijać szerokim łukiem biura, które chwalą się ceną dużo niższą niż ceny konkurencji. Oszczędzanie na usługach detektywa może być dla nas nie tylko niepomocne, ale wręcz wpędzić nas w bardzo duże kłopoty.