Szczecin fizjoterapeuta: pojęcie fizjoterapii w medycynie po raz pierwszy pojawiło się w XX wieku. W dzisiejszych czasach dziedzina ta znacznie się rozwinęła, w konsekwencji cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem zarówno wśród medyków, jak i samych pacjentów.

Czym jest i na czym polega fizjoterapia? Jakie rodzaje fizjoterapii można wyróżnić? Ile może kosztować nas wizyta u Szczecin fizjoterapeuta? Dlaczego warto zdecydować się na fizjoterapię? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym jest i na czym polega fizjoterapia?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat fizjoterapii, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym ona tak właściwie jest. Otóż jest to popularna nauka o metodach leczenia naturalnymi środkami, która opiera się przede wszystkim na energii fizycznej, czyli ruchu, bodźcach kinetycznych, bodźcach termicznych, bodźcach chemicznych, bodźcach elektrycznych i bodźcach świetlnych. Jest to część rehabilitacji, składa się z działań, których głównym zadaniem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia i do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta Szczecin musi posiadać dużą wiedzę na temat bioetyki, w sposób szczególny z aksjologii. W wyniku badań i testów funkcjonalnych fizjoterapeuta może dobierać możliwie najlepsze środki i metody terapeutyczne. Co więcej, możliwe jest kontrolowanie efektów pracy. W praktyce fizjoterapia to leczenie wszelkich nieprawidłowości następujących układów: mięśniowego, oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i sercowo-naczyniowego. Do tego typu specjalistów warto zgłosić się w przypadku uszkodzeń stawów, przewlekłych schorzeń, przebytych udarów mózgu, zaburzeń rdzenia kręgowego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalny fizjoterapeuta Szczecin to niemalże kluczowy punkt procesu, który jest bezpośrednio związany z leczeniem lub powrotem do zdrowia. 

Jakie rodzaje fizjoterapii można wyróżnić?

Szczecin fizjoterapeuta
Szczecin fizjoterapeuta

Wiemy już, czym dokładnie jest fizjoterapia, a także na czym polega. Warto w tym miejscu uzyskać nieco więcej informacji na temat jej rodzajów. W zależności od tego, jaki bodziec jest angażowany, wyróżnić można balneoterapię, klimatoterapię, hydroterapię, kinezyterapię, fizykoterapię, masaże lecznicze i terapie manualne https://www.spondylus-rehabilitacja.pl. Jeśli chodzi o te pierwsze, to wykorzystywana jest woda o różnorodnej temperaturze. Alternatywnym rozwiązaniem są gazy. Drugi z wymienionych rodzajów wykorzystuje warunki, które panują w różnorodnych miejscach, czego doskonałym przykładem są góry lub morze. Hydroterapia natomiast jest metodą, która wykorzystuje zewnętrzne stosowanie wody w każdej postaci, a także o zróżnicowanej temperaturze. Specjaliści skupiają się na tym, aby odpowiednio dobrać ciśnienie. Kinezyterapia to po prostu leczenie ruchem, innymi słowy wykorzystywanie leczniczej gimnastyki. Jeśli chodzi o fizykoterapię, to wykorzystuje ona zjawiska fizyczne, m.in. światło, ultradźwięki, prąd, magnetyzm, niską temperaturę – ma to na celu pobudzenie procesów biologicznych w naszych tkankach. Masaż, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje dotyk i systematyczne ruchy (uciskanie, oklepywanie). Ostatnim rodzajem jest terapia manualna- wspomaga leczenie narządów odpowiedzialnych za ruch poprzez chwyty, ucisk i różnorodne techniki masażu. 

Ile może kosztować nas wizyta u fizjoterapeuty?

Dość często poruszana jest kwestia tego, ile może kosztować nas fizjoterapeuta Szczecin. Nie jest to jednak nic zaskakującego – polska służba zdrowia często kojarzy nam się z czymś kosztownym. Jeśli lekarz stwierdzi, że u pacjenta konieczna jest fizjoterapia, wówczas NFZ refunduje część zabiegów na podstawie skierowania, w konsekwencji leczenie jest całkowicie bezpłatne. Jednak wiąże się to często z długim czasem oczekiwania, a nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Jeśli chodzi o leczenie prywatne, to koszty mogą przedstawiać się różnorodnie. Z reguły konsultacja lekarska z e-Receptą to zobowiązanie w wysokości powyżej 150 zł. Fizjoterapeuta dziecięcy to koszt od 135 zł, a masaż izometryczny- od 80 zł. Jeśli chodzi o biomechaniczną stymulację mięśni, to zapłacimy za to od 160 zł wzwyż.

Dlaczego warto zdecydować się na fizjoterapię? 

prywatna klinika ortopedyczna SzczecinFizjoterapeuta Szczecin niesie ze sobą szereg zalet, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Jego głównym celem jest całkowite lub częściowe przywrócenie sprawności fizycznej człowieka poprzez wywoływanie reakcji na bodźce. Ogromną zaletą jest możliwość odbudowy struktury mięśniowej, rozciąganie ścięgien, wzmocnienie układu kostnego, zwiększenie ruchomości stawów. Terapia prowadzona jest przez specjalistów, nie zmienia to jednak faktu, że sukces nie jest możliwy bez zaangażowania danego pacjenta. Motywacją do działania jest potencjalny efekt końcowy. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zastosowanie fizjoterapii to bardzo często możliwość uniknięcia lub oddalenia wykonywanych zabiegów chirurgicznych, które zawsze niosą ze sobą jakieś ryzyko. Dodatkowo rekonwalescencja po nich trwa stosunkowo długo.