Wymogi, jakie musimy spełniać przy wypożyczaniu samochodu: Wypożyczalnia samochodów niegdyś była miejscem rzadko spotykanym, wręcz ekskluzywnym, swoją ofertę kierującym tylko do ludzi „mogących sobie na nią pozwolić”, a zatem po prostu nieco bardziej zamożnych. Dziś stała się niemal czymś standardowym, czymś, co można spotkać w niemal każdym nieco większym miejscem w naszym kraju.
Za sprawą wzrostu popularności, zwiększyła się również konkurencja na rynku, w związku z czym oferty kolejnych wypożyczalni zaczęły być coraz bardziej atrakcyjne. Obecnie ciężko nie skusić się na wypożyczenie auta – zwłaszcza, jeśli nie ma się własnego, a potrzebuje się go w danym momencie. Ale czy to wszystko jest takie proste? Co musimy wiedzieć o wymaganiach, jakie stawia przed nami zarówno prawo, jak i sam wynajmujący?
Wypożyczalnia i jej obowiązki
Choć osoba, której własnością jest wypożyczalnia samochodów, bezpośrednio nie prowadzi samochodów, które wynajmuje, jest za nie w pełni odpowiedzialna – tak przynajmniej mówi prawo. Właśnie z tego biorą się niemal wszystkie wymogi, z jakimi spotkamy się w momencie wynajmowania auta. Przestępstwem jest podpisywanie umowy wypożyczenia pojazdu osobie, która nie jest w stanie go prowadzić – czy to ze względu na wiek, czy też za sprawą tego, że po prostu nie posiada odpowiednich uprawnień, które by jej to umożliwiły.
Jakie wymagania my musimy spełniać, aby cieszyć się pożyczonym autem?
Zanim w ogóle wybierzemy się do wypożyczalni samochodów, by pożyczyć auto dla siebie, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie zostaniemy wpuszczeni z przysłowiowym „kwitkiem”. Aby do tego nie doszło, zadbajmy o to, że spełniamy podane poniżej absolutnie podstawowe i uniwersalne dla każdej wypożyczalni wymagania:
- posiadanie dowodu osobistego lub paszportu – w przypadku wypożyczania auta dla siebie, musimy być pełnoletni – jest to absolutnie konieczne do podpisania umowy wypożyczenia; wiek musimy potwierdzić właśnie za pośrednictwem dowodu osobistego lub paszportu – prawo jazdy w tym przypadku może okazać się niewystarczalne;
- posiadanie prawa jazdy – musi to być prawo jazdy właściwe dla pojazdu, który chcemy wypożyczyć. Jeżeli na przykład planujemy wypożyczenie samochodu osobowego, musimy posiadać prawo jazdy kategorii B. Oczywistą sprawą jest, że musi być ono ważne.
Naturalnie rzecz biorąc poza wymaganiami wynikającymi z polskiego prawa istnieją również te wewnętrzne, ustalane przez samą wypożyczalnię, zazwyczaj w celu chronienia jej mienia. Żaden wynajmujący bowiem nie chciałby, aby jego samochód został skradziony czy zniszczony. W związku z tym dodatkowe wymagania, które często stawiają wypożyczalnie obejmują:
- – odpowiedni wiek wypożyczającego – bardzo często wypożyczalnie wymagają zarówno minimalnego wieku (zwykle w granicach 20 lat), jak i maksymalnego (zazwyczaj sięgającego 70 lat);
- – doświadczenie za kierownicą – wypożyczalnie bardziej ufają ludziom z doświadczeniem w prowadzeniu aut;
- – poświadczenie o wypłacalności – konieczne jest potwierdzenie, że jesteśmy w stanie zapłacić zarówno za sam wynajem, jak i ewentualne szkody, jakie możemy spowodować – może nim być świadectwo pracy lub wyciąg z konta bankowego dokumentujący stały przychód; jego ekwiwalentem może być karta kredytowa;
- – kaucję – aby wypożyczyć samochód, zazwyczaj konieczne jest pozostawienie w wypożyczalni samochodu kaucji, zazwyczaj zależnej od modelu auta, na które się decydujemy; kaucja może być również wprowadzona poprzez zablokowanie gotówki na karcie klienta – wszystko tu jednak zależy od konkretnej wypożyczalni i modelu jej działania;
Zobacz koniecznie:
- wypozyczalnia samochodow szczecin https://automaks.pl/staly-klient/
- wypożyczalnia samochodów szczecin najtaniej https://automaks.pl/wypozyczalnia-samochodow/
Na co zwrócić uwagę przed wypożyczeniem?
Bardzo istotne jest, aby jeszcze przed wypożyczeniem spojrzeć na stan auta, którym będziemy chcieli jeździć. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, niektóre z mniej zaufanych wypożyczalni wręczają w nasze ręce klucze do auta, któremu „coś dolega” (dlatego należy też przejrzeć opinię na temat wybranego miejsca). Zazwyczaj w umowie wynajmowanie zawarty jest punkt, w którym wymienione są warunki przyjęcia auta po wypożyczeniu oraz ewentualne kary, jakie narzuca wypożyczalnia samochodów na wynajmującego, jeżeli stan tego samochodu będzie odbiega od stanu sprzed wypożyczenia.
Nade wszystko jednak powinniśmy spojrzeć dokładnie na umowę, którą będziemy podpisywać, sprawdzając, czy jest ona dla nas korzystna i nie zawiera w sobie żadnych niejasności i niedopowiedzeń, które w przypadku losowych zajść (pokroju stłuczki czy wypadku) mogłyby być wykorzystane przeciwko nam. Oczywiście, nie możemy popadać w paranoję, ale musimy też pamiętać, że umowa jest dokumentem obowiązującym i wiążącym prawnie.
Podsumowanie
Korzystając z usług, jakie oferuje każda wypożyczalnia samochodów musimy sobie zdawać sprawę, że będziemy musieli spełniać szereg określonych wymagań, zanim tak właściwie otrzymamy kluczyki do auta. Powinno to jednak być dla nas jak najbardziej naturalne – w końcu firma wynajmująca musi odpowiednio się zabezpieczyć i nie może opierać swojej działalności na zaufaniu. Dlatego też nie obawiajmy się standardowych procedur, ale oczywiście zachowajmy czujność w czasie podpisywania jakiegokolwiek papierka.