5 rzeczy, które sprawiają, że warsztat samochodowy jest dobry

5 rzeczy, które sprawiają, że warsztat samochodowy jest dobry
6 maja 2021 0 Comments

Już od bardzo dawna samochody stały się środkiem transportu najchętniej wykorzystywanym przez ludzi. Obecnie niemal w każdym gospodarstwie znajduje się co najmniej jeden pojazd, a szacuje się, że co sekundę na świecie sprzedawany jest kolejny. Wiąże się to nie tylko ze wzrostem ich ilości poruszającej się po ulicach, ale też wzmożeniem się popularności… warsztatów samochodowych. Niezależnie bowiem od tego, czy mamy ku temu bezpośredni powód (wypadek, awaria czy stłuczka), czy też takowego nie posiadamy (rutynowy przegląd), warsztat samochodowy musimy odwiedzić. Jak jednak, spośród tak dużej ich ilości, wyselekcjonować ten, który będzie warty uwagi?

Warsztat samochodowy a opinie na jego temat

5 rzeczy, które sprawiają, że warsztat samochodowy jest dobryJedną z podstawowych rzeczy, które zazwyczaj sugerują nam wybór warsztatu samochodowego są opinie ze strony znajomych. Czy jednak na nich polegać? I tak i nie. Tak, ponieważ te dobre zazwyczaj są wynikiem pozytywnego doświadczenia związanego z oddaniem auta. Nie, gdyż często wynikają z działań prostych, których byłby się w stanie podjąć każdy mechanik – dobra opinia na temat warsztatu ukształtowana za sprawą krótkiego przeglądu działania auta nie jest do końca wymierna, a na pewno nie tak bardzo, jak taka ukształtowana naprawą poważnej usterki albo „łataniem auta” po większej kraksie. Właśnie dlatego zawsze opinie ze strony naszych znajomych, choćby pochodziły prosto z serca i były tak szczere, jak to tylko możliwe, musimy korelować z tym, co powodowało ich powstawaniem.

W tym wszystkim liczy się przede wszystkim doświadczenie kierowcy – opinia pochodząca od osoby, która jeździ od ponad 20 lat i zna się na rzeczy będzie cenniejsza niż ta pochodząca od osoby nie posiadającej doświadczenia w jeździe.

5 przykazań dobrego warsztatu samochodowego

Chcąc znaleźć warsztat samochodowy, w którym warto będzie zostawić własny samochód warto kierować się zdrową logiką. Nie zawsze jednak posiadamy odpowiednią wiedzę na temat samochodów (bo i nie musimy jej posiadać), aby szybko podjąć decyzję, a czasem po prostu ciężkie jest dokonanie natychmiastowej oceny konkretnego miejsca. Dlatego też nigdy nie działajmy w pośpiechu, mając w pamięci to, że wybór mamy ogromny i tylko do nas należy ostateczna decyzja. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które powinien posiadać każdy dobry warsztat samochodowy, a na których możemy polegać przy wyborze.

  1. Wykwalifikowana kadra – dobrzy mechanicy to coś, czego oczekujemy od dobrego warsztatu samochodowego. Już wybierając się na rozmowę wstępną mającą na celu ustalenie przyczyn wizyty i sporządzenie wstępnego kosztorysu zazwyczaj spotkamy się na miejscu naprawy – w związku z tym śmiało możemy podejrzeć, w jaki sposób pracują mechanicy w konkretnym warsztacie, jak dbają o powierzone ich auta i czy robią to z pewnością siebie, wymaganą w tym fachu. Również osoba, z którą prowadzimy rozmowę powinna znać się na rzeczy, a nie błądzić po omacku – zwłaszcza przy dokonywaniu wyceny.
  2. Czytelne i uczciwe warunki współpracy – niestety, ale bardzo często zdarza się tak, że warsztaty samochodowe starają się wykorzystać niewiedzę odwiedzających je ludzi i znaleźć problemy, których nie było. Ważne, aby warsztat samochodowy, z którego usług korzystamy podchodził do wszystkiego uczciwie, najlepiej dając możliwość sporządzenia protokołu oddania auta, wskazującego na jego stan w momencie pozostawienia go w rękach mechanika.
  3. Jasne rozliczanie się za wykonywaną pracę – nieuczciwe warsztaty w końcowych rozliczeniach bardzo często zawierają usługi, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a których tak naprawdę nie potrzebowaliśmy – na przykład wymianę oleju. Ważne, aby warsztat, z którego usług korzystamy tego nie robił, a żeby ostateczna cena była bardzo zbliżona do wstępnej wyceny dokonanej w czasie naszej pierwszej wizyty.
  4. Dobry stan warsztatu – choć od warsztatu samochodowego – z oczywistych względów – nie możemy wymagać estetyki i czystości, gdyż jest bardzo specyficznym pod tym względem miejscem, liczy się w nim porządek i dobra organizacja, niekoniecznie idąca w parze z ogromną czystością. Dlatego też zwróćmy uwagę na to, jak wszystko jest zorganizowane w środku – możemy to bardzo szybko ocenić obserwując pracę mechaników w czasie naszej pierwszej wizyty na miejscu, zazwyczaj odbywanej na miejscu lub w przy warsztatowym biurze.
  5. Dobra reputacja – dobra reputacja może świadczyć o tym, że warsztat jest po prostu godny zaufania – zwróćmy uwagę na ilość naprawianych przez niego aut oraz tych znajdujących się na parkingu. To też wiele mówi.

Podsumowanie

Nie jest łatwo znaleźć odpowiednio dobry warsztat samochodowy, a sytuacji wcale nie ułatwia fakt, że obecnie tego typu usługi świadczy mnóstwo usługodawców (głównie z uwagi na popyt, o którym mówiliśmy już wcześniej). Nigdy jednak nie bagatelizujmy tego wyboru, jak najbardziej starając się być wybrednym – zwłaszcza, że mamy ku temu powód. U mechanika zostawiamy nasze auto, często kosztujące kilkadziesiąt (a w wielu przypadkach i kilkaset) tysięcy złotych. Warto zadbać o to, aby oddawać je w dobre ręce profesjonalistów.