Agencja pracy tymczasowej – jak działa? Agencję pracy tymczasowej są czymś, z czym możemy spotkać się coraz częściej. Czy to poszukując pracy dla siebie, czy też oferując takową i chcąc zaoszczędzić nieco czasu na zatrudnianiu pracownika. Tak naprawdę agencje tego typu cieszą się bardzo różną sławą. Wynika ona przede wszystkim z braku zrozumienia schematu ich działania. My w dzisiejszym wpisie postaramy się go nakreślić. Zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i patrząc na to okiem pracownika.

Agencja pracy tymczasowej z punktu widzenia pracodawcy

Zastanawiając się nad tym, czym jest agencja pracy tymczasowej, jak działa i co warto o niej wiedzieć warto zdać sobie sprawę z tego, że główną część swoich usług kieruje ona do pracodawcy. To na nim zarabia i to z myślą o nim powstała.

O co zatem dba tego typu agencja? Przede wszystkim o dwie rzeczy.
Przeprowadzanie procesu rekrutacji – ja pierwszym etapie współpracy z klientem agencja pracy szuka pracowników według jego wytycznych oraz jego potrzeb. Korzysta przy tym z już posiadanej przez siebie bazy, ale też z portali ogłoszeniowych czy mediów społecznościowych. Dzięki wielu kanałom proces rekrutacji jest tutaj zwykle bardzo szybki.

Obsługa pracowników w czasie ich zatrudnienia – po zatrudnieniu pracownika agencja przejmuje praktycznie wszystkie obowiązki pracodawcy związane z jego zatrudnieniem. Chodzi tu o obsługę płac i dokumentów, podpisanie z nim umowy, ale też dbanie o to, by pracownik ten realizował powierzane mu zadania w sposób pożądany przez pracodawcę. Rozlicza też urlopy, zwolnienia oraz wystawia świadectwo pracy już po zakończonej współpracy.

Tak naprawdę zatem pracodawca powierza cały proces zatrudniania pracowników właśnie agencji. Sam nie martwić się praktycznie o nic. Zyskuje za to pracownika, który na pewno jest w stanie zająć się tym, do czego tak właściwie został zatrudniony.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że za sam proces współpracy z agencją jej klient musi zapłacić. Koszt zatrudnienia to zatem wynagrodzenie pracownika i wszystkie podatki oraz świadczenia z nim związane, ale też marża, którą za zatrudnienie pobiera agencja. Ta może być ustalana w formie miesięcznych składek lub płatności naliczanych za każdą rozpoczętą godzinę pracy.

Agencja pracy tymczasowej okiem pracownika

agencja zatrudnienia koszalinAgencje pracy tymczasowej najbardziej są kojarzone przez pracowników – zwłaszcza takich, którzy planują zatrudnić się szybko, zazwyczaj na z góry określony czas (stąd właśnie “tymczasowość” w nazwie tych agencji).

Zwykle są one powiązane z wielkimi korporacjami, a nie z rodzinnymi firmami niewielkich rozmiarów. Te ostatnie w końcu nie potrzebują wielu pracowników.
Agencja jest zwykle w stanie zaoferować możliwość bardzo szybkiego zatrudnienia – z minimalna liczbą formalności i szansą na rozpoczęcie pracy natychmiast po zgłoszeniu się i przejściu przez proces rekrutacyjny.

Właśnie z tego powodu jest ona ceniona. Większość z działających na rynku agencji współpracuje z wieloma większymi firmami. W związku z tym jest w stanie zaoferować sporo możliwości rozpoczęcia własnej kariery.

Pracownik powinien mieć świadomość co do tego, że po nawiązaniu współpracy z agencją staje się jej pracownikiem. Nawet jeśli zostanie wysłany do pracy w większej firmie, nie będzie pracował bezpośrednio dla niej.

Umową będzie związany z agencją i to ona będzie się z nim rozliczała – przede wszystkim pod kątem finansowym, ale i dyscyplinarnym. W wielu przypadkach blokuje to możliwość większego rozwoju w strukturach samej firmy. W końcu technicznie rzecz biorąc nie jest się jej pracownikiem.

Mimo wszystko jednak współgra to z zasadą tymczasowości i jest jak najbardziej zrozumiałe.
Pracownik agencję pracy tymczasowej może traktować jako pośrednika, dzięki któremu nie tylko dostaje pracę, ale i jest w stanie ją wykonywać. Co bardzo istotne, współpracując z nią często może wykonywać różne prace dla wielu różnych firm.

Agencja może więc stać się świetnym źródłem dochodu dla wszystkich tych, którzy planują pracować na kilka etatów, a nigdzie indziej nie są w stanie rozwiązać tego logistycznie. Tak, aby to wszystko po prostu działało.

Choć agencje pracy kojarzą się wyłącznie z zatrudnianiem pracowników najniższego szczebla, przede wszystkim tych pracujących na tak zwanej produkcji, wcale tak nie jest. Lwia ich część zatrudnia również pracowników biurowych czy takich mających świadczyć różnego rodzaju usługi. Wszystko więc zależy tu od tego, z kim finalnie nawiąże się współpracę.

Podsumowanie

Zdając sobie sprawę z tego, czym jest agencja pracy tymczasowej, jak działa i co jest najważniejsze w jej funkcjonowaniu szybko można zrozumieć, że potrafi ona być zbawienna zarówno dla człowieka poszukującego pracy, jak i dla firmy, która takową oferuje.

Oczywiście to, w jakim stopniu obie strony będą korzystać z jej usług zależy od konkretnej firmy oraz umowy, jaką finalnie z nią podpiszą. Jedno w tym wszystkim jest pewne – agencja tego typu to solidność, stabilność i możliwość polegania na niej. Niezależnie od tego, z której strony się na nie spojrzy.