Czy warto korzystać z konsultacji ortopedycznej? Ortopedia to nauka, która zajmuje się leczeniem schorzeń układu kostnego i stawowego. Zajmuje się też urazami i problemami ruchowymi. W Polsce wiele osób korzysta z porad, konsultacji lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką.

Kim jest lekarz ortopeda? Czym się zajmuje? Czy warto korzystać z konsultacji ortopedycznych?

Do rozwoju ortopedii w Polsce przyczyniło się kilka osób m.in. Adam Gruca, Adolf Wojciechowski, Wiktor Dega i Ireneusz Wierzejewski. Mężczyźni są autorami dzieł naukowych oraz są twórcami metod operacyjnych związanych z ortopedią. Pierwsza klinika ortopedyczna powstała w Poznaniu. Było to w roku 1923. Z kolei w roku 1928 powstało Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. 

Kim jest lekarz ortopeda?

Ortopeda w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ jest to lekarz, który zajmuje się leczeniem wad postawy oraz schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu ruchu. Dotyczą one głównie uszkodzeń kończyn oraz kręgosłupa. Główne odbywa się to w sytuacji jakiego urazu. Leczenie odbywa się wtedy albo operacyjnie albo zachowawczo. Wszystko zależy od urazu, jego przebiegu, powikłaniach. Niektóre urazy można wyleczyć rehabilitacyjnie lub poprzez zalecane ćwiczenia w domu. Jednak są takie urazy, które wymagają leczenia operacyjnego i to bezwzględnie. Ortopedia to właśnie jedna z ważnych specjalności lekarskich. Często lekarz ortopeda potocznie nazywany jest lekarzem od kości. Jeśli usłyszymy kiedyś takie stwierdzenie to wiadomo, że chodzi o lekarza ortopedę. Nazwa ta wywodzi się stąd właśnie, że do gabinetu  czy kliniki ortopedycznej zgłaszają się ludzie, którzy mają problem z kośćmi.

Do zadań ortopedy w szczególności należy leczenie oraz rozpoznawanie chorób. Chodzi głównie o choroby takie jak:  urazy, czyli złamania, uszkodzenia i zwichnięcia. Do chorób zaliczamy także zwyrodnienia stawów, płaskostopie, dyskopatia, przepuklina, wady postawy, wrodzone wady związane z uchem, przeciążenia, nowotwory kości i rwy kulszowe. Lekarz ortopeda w klinice ortopedycznej lub swoim prywatnym gabinecie przeprowadza badania, dzięki którym może rozpoznać dane schorzenie.

Później poddaje pacjenta stałej kontroli i ocenia jego stan zdrowia. Ortopeda musi wyjaśnić pacjentowi na czym polega jego choroba czy schorzenie. Wyjaśnia sposób leczenia i rokowania. Przeprowadza szereg badań. Wykonuje zabiegi takie jak biopsja czy artroskopia. Wybiera i czasem wykonuje badania USG, tomografię czy badania radiologiczne. Przygotowuje opinie lekarską dotyczącą pacjenta. Podejmuje się leczenia operacyjnego schorzeń ortopedycznych.

Lekarz prowadzi dokumentację lekarską pacjenta. Zleca również rehabilitację. Jak widać lekarz ortopeda odpowiada za wiele czynności. Dzięki temu pacjent  wie, że takiemu lekarzowi może zaufać.

Jakie badania przeprowadza ortopeda?

Do ortopedy przede wszystkim zgłaszają się ludzie, którzy szukają ukojenia i ulgi, które dokuczają im i się nasilają. Ortopeda z Ortho Expert  na początku przeprowadza z pacjentem wywiad. Może także zlecić lub wykonać badanie, żeby dokładnie określić rodzaj schorzenia. Najlepiej jest rozpoznać zmiany, do których doszło w wyniku skręcenia lub złamania. Inne choroby są nieco skomplikowane, ale po dokładnym wywiadzie i badaniach lekarz ortopeda też postawi odpowiednią diagnozę.

Trudne są do rozpoznania schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa, ponieważ mogą one wywoływać różne objawy. Chodzi tu o szumy w uszach, drętwienie rąk i nóg, migreny czy bóle w okolicy mostka. Czasem charakterystyczne do zawału serca. Ortopeda wypytuje pacjenta o poprzednie choroby, aby móc podjąć decyzję jak leczyć taką osobę. Specjalista zleca badania, które są pomocne przy dalszym leczeniu. Do takich badań zaliczamy: USG, tomografię komputerową, artrografię, densytometrię, RTG, badania radiologiczne. Klinika ortopedyczna sprawdza się przy różnego rodzaju problemach i chorobach. 

Metody leczenia schorzeń

Czy warto korzystać z konsultacji ortopedycznej?Każdy pacjent sam podejmuje decyzję czy wybrać klinikę ortopedyczną czy gabinet lekarski. Metod leczenia schorzeń jest wiele. Wszystko zależy od tego na co cierpimy i co nam sprawia ból. Najczęściej lekarz ortopeda wprowadza leczenie farmakologiczne. Pacjent odczuwa wtedy ulgę, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków.

Pozytywne efekty przynosi także terapia lub zabiegi fizjoterapeutyczne. Zalicza się do nich m.in. elektroterapię, masaże, prądy lub ćwiczenia rehabilitacyjne. Zdarzają się czasami sytuację, że może okazać się, że trzeba podjąć się leczenia metoda chirurgiczną. Po operacji koniecznie pacjent powinien poddać się długiej rehabilitacji. Często przy schorzeniach ortopedycznych stosuje się u pacjentów krioterapię. Jest to poddanie miejsc chorobowych na działanie niskiej temperatury. Dzięki tej metodzie ból zostaje zmniejszony, stan zapalny wyeliminowany.  

Oprócz tego typu metod w ortopedii współcześnie lekarze wykorzystują metodę, która polega na wykorzystaniu komórek macierzystych. Sprawdza się ona dobrze u sportowców oraz u osób, które miały urazy. Wstrzykuje się w określone miejsce komórki macierzyste, które pochodzą z tkanki tłuszczowej. Dzięki tej metodzie pacjenci nie muszą podchodzić do zabiegu jakim jest artroskopia.

Klinika ortopedyczna to miejsce, z jakiego korzysta bardzo wielu ludzi. To idealna opcja do wykorzystania, jeśli mamy problemy z układem ruchu, gdy odczuwamy ból lub zmagamy się z różnego rodzaju problemami.

Explore More

Licówki porcelanowe ze Szczecina

Licówki porcelanowe ze Szczecina
18 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

Wszyscy marzymy o pięknym uśmiechu. To nie tylko kwestia estetyki, ale również pewności siebie i pozytywnego pierwszego wrażenia. W dzisiejszych czasach, gdy dbanie o wygląd stało się priorytetem, wiele osób

Witamina D

Witamina D
9 listopada 2023 0 Comments 0 tags

Witamina D, znana także jako “słoneczna witamina”, jest jednym z kluczowych składników odżywczych, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu. Jest to tłuszczorozpuszczalna substancja, która pełni wiele istotnych funkcji

Witamina D dla dzieci jak długo podawać?

Witamina D dla dzieci jak długo podawać?
13 lipca 2021 0 Comments 0 tags

Witamina D to jedna z witamin, którą koniecznie trzeba suplementować u noworodka. Pełni ona niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój kości.