Dlaczego konstrukcje stalowe cieszą się coraz większą popularnością? Wszelkie prace budowlane zawsze wymagają usług wykwalifikowanych budowniczych, którzy z kolei mogą zgłaszać uwagi i proponować cenne ekonomicznie sugestie.

Popularnym obecnie trendem jest wykorzystanie metali przy tworzeniu różnego przeznaczenia obiektów. Metale są z natury trwałymi materiałami. Są niezwykle skuteczne przy budowie wieżowców, a także innych projektów budowlanych. Stal w naszych czasach stała się bardzo popularna, produkowane są z niej konstrukcje stalowe na hale magazynowe, garaże i hangary lotnicze.

Przeznaczenie konstrukcji stalowych

Dziś stal można stosować nie tylko w określonych typach budynków, ale także przy budowie centrów handlowych, biurowców itp. Jest to możliwe, ponieważ stal jest nie tylko bardzo mocna, ale z reguły tańsza niż inne materiały budowlane, łatwo ją kupić.

Efektywność konstrukcji stalowych prefabrykowanych wzrasta wraz z zapewnieniem niezawodności połączenia elementów, ich stabilnej hydroizolacji, a także przy prawidłowym obliczeniu rozwiązań przestrzennych i konstrukcyjnych budynków, obciążeń.

Wielu budowniczych wykorzystuje w swoich projektach prefabrykowane konstrukcje stalowe. Wraz pojawieniem się konstrukcji wykonanych z lżejszych materiałów zwiększyła się różnorodność produkowanych wyrobów. Konstrukcje stalowe prefabrykowane, są bardziej wydajne ze względu na niewielką wagę, łatwość montażu i demontażu oraz transport. A przy tym wszystkim mają niski koszt.

Korzyści wynikające z ich zastosowania sprowadzają się do trzech aspektów: kosztu konstrukcji, skrócenia czasu budowy oraz trwałości materiałów użytych w projekcie.

Przewodnik po zastosowaniu prefabrykowanych konstrukcji stalowych

Wykonawca musi zapewnić, że projekt i specyfikacje konstrukcyjne zostały spełnione przed montażem. Specyfikacja produkcyjna powinna zawierać pomiar wydajności i projekt architektoniczny. Plan projektu budowlanego jest ważny, ponieważ określa faktyczne materiały, które zostaną użyte.

Po zatwierdzeniu projektu wykonawca może złożyć zamówienie na wykonanie konstrukcji stalowych, a następnie zostaną one dostarczone na plac budowy według wcześniej ustalonych dokładnych wymiarów.

Prefabrykowane materiały stalowe mogą znacznie przyspieszyć budowę, ponieważ w trakcie montażu konstrukcji wykonawca może już położyć podwaliny pod właściwą budowę i pracę z nią związane, takie jak wylewanie fundamentu, izolacja, przeciąganie instalacji elektrycznej, hydraulicznej i inne prace budowlane.

Po zakończeniu budowy obiektu wykonanego z konstrukcji stalowych konieczne jest potwierdzenie właściwości technicznych. Wszystko to oczywiście należy udokumentować zgodnie z przepisami budowlanymi i planami zagospodarowania przestrzennego.

Przyczyny coraz większej popularności konstrukcji stalowych

Dlaczego konstrukcje stalowe cieszą się coraz większą popularnością?Cechy konstrukcyjne konstrukcji stalowych pozwalają nazwać je technologią przyszłości. Budowa konstrukcji w ramach stalowych ma duży potencjał, który został doceniony przez wiele firm budowlanych.

Eksperci zauważają, że takie konstrukcje łączą w sobie wysoką funkcjonalność, piękne kształty i długą żywotność. Ich zastosowanie otwiera nowe możliwości i wdrażanie najbardziej skomplikowanych rozwiązań architektonicznych, które jeszcze niedawno były niemożliwe do zrealizowania w praktyce.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest niski koszt, który pozwala znacznie zaoszczędzić pieniądze. Obiekty wykonane ze stali są nie tylko solidne, ale także dość estetyczne, zwłaszcza w połączeniu z innymi elementami.

Dlaczego konstrukcje stalowe są tak popularne?

  • Przyspieszenie procesu budowy – konstrukcje stalowe łączone są ze sobą za pomocą śrub, co zapewnia dużą szybkość montażu. W ten sposób klient może w krótkim czasie otrzymać gotowy do eksploatacji obiekt i zacząć zarabiać.
  • Zmniejszenie kosztów – eksperci zwracają uwagę, że konstrukcja stalowa jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem pod względem oszczędności kosztów. Możliwość zaoszczędzenia zaczyna się już na etapie układania fundamentu, ponieważ ciężar budynku wykonanego ze stali jest o 40-60% mniejszy niż konstrukcji tej samej wielkości wykonanej z cegły.

Efektywność wykorzystania konstrukcji stalowych uzyskuje się poprzez:

  • Obniżenie kosztów ochrony przeciwpożarowej konstrukcji metalowych
  • Zastosowanie stali o wysokiej wytrzymałości, co umożliwia zmniejszenie zużycia metalu nawet o 25%
  • Zastosowanie belek perforowanych i asymetrycznych z zastosowaniem blachy profilowanej na pasie dolnym. Należy zauważyć, że zastosowanie konstrukcji stalowych w niewielkim stopniu zależy od czynników atmosferycznych.
  • Wysoka funkcjonalność – cechy zastosowania konstrukcji stalowych umożliwiają uzyskanie otwartych przestrzeni bez kolumn z cienkimi stropami międzywarstwowymi.
  • Możliwość szybkiej modyfikacji – takie konstrukcje można łatwo i ekonomicznie modyfikować w zależności od życzeń właściciela i jego planów handlowych. Można także na nich budować. Jest to ważne, zwłaszcza, jeśli biznes musi być prowadzony w dużych miastach, gdzie grunty są bardzo drogie.

Stalowe konstrukcje praktycznie nie podlegają odkształceniom, nie kurczą się. Ponadto posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe i plastyczne.