Dlaczego pościel hotelowa jest tak wygodna?

Kategorie Wnętrza

Niemal wszyscy tego doświadczyliśmy. Leżysz w łóżku w ładnym hotelu i zauważysz, jak miękkie są prześcieradła. Zauważysz jak wspaniałe uczucie okalają twoją  skórę.

Możesz nawet czuć się rozczarowany brakiem porównywalnych arkuszy w domu! Dlaczego więc prześcieradła hotelowe, nawet takie jak standardowe zestawy ze zwykłej tkaniny sprawiają, że czujemy się tak dobrze, a przynajmniej znacznie lepiej niż w domowym prześcieradle?

To nie jest prosta odpowiedź. Po pierwsze, część tego aspektu jest psychologiczna. Najprawdopodobniej przebywasz w tym hotelu w celach wakacyjnych, z daleka od problemów, które zajmują twój umysł w domowych warunkach. Co oznacza również, że jesteś w relaksującej formie umysłu. Biorąc to pod uwagę, część radości z prześcieradeł hotelowych jest prawdopodobnie efektem placebo.

Gdy to miniesz, istnieją pewne rzeczywiste i namacalne różnice między prześcieradłami, które znajdziesz w hotelach, a tymi, które znajdziesz w swojej własnej domowej szafce (lub na łóżku, jeśli o to chodzi). Ważny jest także sposób wykorzystania arkuszy. Pościel hotelowa jest traktowana inaczej niż pościel do użytku domowego.

 

Pościel domowa i pościel hotelowa.

Aby dowiedzieć się, dlaczego są tak różne, ważne jest, aby wiedzieć, jakie funkcje mają te poszczególne egzemplarze pościeli.

Jeśli chodzi o arkusze hotelowe, najważniejsza jest trwałość. Pościel hotelowa jest myta do 300 razy w roku, dlatego zostały zaprojektowane tak, aby przejść co najmniej rok cykli prania przed strzępieniem lub rozdarciem. W zależności od częstotliwości prania pościeli osiągnięcie tej liczby może zająć 10–15 lat.

Mając to na uwadze, prześcieradła hotelowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć liczbę potrzebnych prań. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest zastosowanie różnych tkanin i splotów w celu lepszego chłodzenia.

Im mniej się pocisz, tym czystsze będą twoje prześcieradła. Im czystsze są prześcieradła, tym mniej prawdopodobne jest, że poprosisz o ich umycie.

Innym sposobem, w jaki arkusze hotelowe są zaprojektowane pod kątem trwałości, jest ich liczba wątków. Za chwilę omówimy to bardziej szczegółowo.

Arkusze do użytku domowego zwykle używają jednego rodzaju tkaniny. Często zobaczysz prześcieradła ze 100% bawełny lub 100% wiskozy itp.

Prześcieradła hotelowe to prawie zawsze mieszanka tkanin, najczęściej używana jest mieszanka bawełny i poliestru. Po skręceniu pasków bawełny z poliestrem powstają małe kieszenie, które pomagają prześcieradło lepiej oddychać.

Ten przepływ powietrza sprawia, że pościel hotelowa jest tak chłodna.

Z drugiej strony, arkusze detaliczne zostały zaprojektowane w dwóch celach, aby poczuć się wyjątkowo miękko na półce i cechować się dużą liczbą nici. Miękkość jest zwykle pierwszym (i zwykle jedynym) priorytetem dla nabywców arkuszy.

Aby zaspokoić potrzebę miękkości, producenci używają dużej ilości komercyjnych środków zmiękczających tkaniny, aby tkanina była jak najbardziej miękka.

Jeśli „zestaw arkuszy A” wydaje się bardziej miękki niż „zestaw arkuszy B”, przeciętna osoba wybierze zestaw A niezależnie od tego, jakie funkcje mają lub nie mają.

 

Użytek pościeli domowej i zastosowanie pościeli hotelowej.

Arkusze są używane w taki sam sposób w hotelach, jak w domu, ale tak jak w przypadku większości innych rzeczy w życiu, istnieją drobne szczegóły, które mają ogromną różnicę.

Jak zapewne się przekonałeś, prześcieradła stają się bardziej miękkie, im bardziej je myjesz, a prześcieradła hotelowe są często myte – prawie, jeśli nie, codziennie. Jak wspomniano wcześniej, pojedynczy arkusz w hotelu może być prany do 300 razy w roku. To powtarzające się mycie dość zmiękcza pościel.

Mycie pościeli ma również inną zaletę.

Czy zauważyłeś kiedyś, że pościel jest bardziej miękka i gładsza po praniu? Tak, zmiękczacz tkanin odgrywa w tym rolę, ale jest w tym coś więcej.

Ludzie pocą się podczas snu. Pocenie dodaje zmarszczek do prześcieradeł, powodując, że są pomarszczone i teksturowane, i prawie staną się chrupiące po około tygodniu aż do następnego ich ponownego umycia. Ponieważ pościel hotelowa jest myta codziennie, nigdy nie powstaje ta tekturowa i chrupiąca powierzchnia.

Hotele używają komercyjnych detergentów i płynów do płukania tkanin w przypadku czyszczenia pościeli hotelowej, do których nie mamy dostępu. Są to te same środki zmiękczające tkaniny, które są początkowo używane do arkuszy, które kupujesz w sklepach detalicznych.

Dostępne w handlu środki zmiękczające do tkanin zawierają pewne chemikalia – takie jak fosforany, które czyszczą pranie wyjątkowo i sprawiają, że pościel jest tak gładka i miękka. Te chemikalia nie są dozwolone w produktach detalicznych ze względów środowiskowych.

Pościel hotelowa w domu?

Jeżeli pragniesz uzyskać tę niepowtarzalną miękkość hotelowego prześcieradła, z całą pewnością zastanawiasz się, jakie kroki trzeba podjąć, aby urzeczywistnić to pragnienie. Na początku rozważ zakup wysokiej jakości detergentów, które poprawia teksturę twojej pościeli po wyjęciu z prania. Sam fakt korzystania ze środków do zmiękczania tkanin wysokiej jakości sprawi, że nawet twoja stara pościel zamieni się w delikatną tkaninę o miękkiej konsystencji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: