Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne? Dla wielu z nas pójście do gabinetu dentystycznego pozostaje obowiązkiem, którego unikamy jak zarazy, dopóki nie ma innego wyjścia. Tymczasem dentyści nie tylko leczą problemy stomatologiczne spowodowane próchnicą, ale również wykonują zabiegi takie jak leczenie kanałowe. Może znacznie uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się, dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę.

Zapobieganie próchnicy

Próchnica zębów jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych w cywilizacjach tak starych jak człowiek. Towarzyszy ludzkości niemal od początku jej istnienia, jednak w ostatnich dziesięcioleciach rozrosła się na niespotykaną dotąd skalę. Problem jest szczególnie dotkliwy w tzw. krajach rozwiniętych, gdzie spożycie cukru rafinowanego na jednego mieszkańca jest bardzo wysokie. Szacuje się, że w Polsce na próchnicę cierpi blisko 90% populacji w każdej grupie wiekowej.

Choroba polega na stopniowym niszczeniu tkanki zęba. Najpierw jest szkliwo, potem zębina i miazga. Niestety ta przewlekła choroba zakaźna coraz częściej dotyka również dzieci, dlatego dentysta powinien być jednym z najważniejszych lekarzy, do których często zabieramy nasze dzieci. Próchniejące zęby mleczne mogą łatwo zainfekować zęby stałe, więc jest to bliskie poważnego problemu. Nieleczone zęby mogą przynieść nam całą masę bardzo nieprzyjemnych dolegliwości – od przewlekłego zapalenia zatok po choroby serca. Dlatego dentysta powinien być lekarzem, do którego regularnie chodzimy. Potrafi przeprowadzić pełne badanie stomatologiczne i wyleczyć wszelkie ubytki już na bardzo wczesnym etapie. Nawet jeśli wydaje nam się, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku, sami nie możemy tego zweryfikować.

Zapobieganie rakowi jamy ustnej

Jednak dentysta to nie tylko lekarz, który bada i odbudowuje nasze zęby. Jego umiejętności obejmują również kontrolowanie rakowych narośli w jamie ustnej i gardle, umożliwiając jednocześnie wczesne wykrycie. Choć w powszechnej świadomości utrwalił się stereotyp, że rak jamy ustnej i gardła jest chorobą, która najczęściej dotyka uzależnionych od tytoniu mężczyzn po 50. roku życia, rzeczywistość jest bardziej dramatyczna i niebezpieczna. W rzeczywistości rak ten coraz częściej dotyka młodych dorosłych, nawet tych po dwudziestce.

Naukowcy i lekarze obwiniają za to wirusa HPV. Do jego zarażenia dochodzi najczęściej podczas seksu oralnego, w wyniku czego wirus kolonizuje nasz organizm i ukrywa się na długi czas. Infekcje przebiegają całkowicie bezobjawowo, dopóki w jamie ustnej lub gardle nie zaczną się tworzyć zmiany nowotworowe. Lekarze zalecają regularną profilaktykę w postaci lustracyjnego badania całej jamy ustnej. Niestety, niektóre zmiany są niewidoczne gołym okiem – mogą być ukryte pod językiem lub na podniebieniu. Tylko dentysta dysponuje narzędziami i umiejętnością ich właściwej identyfikacji. To kolejny powód, dla którego wizyty kontrolne nie mogą być ignorowane.

Nowoczesna Stomatologia stomatolog-24.com.pl – Bezbolesne Leczenie

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?
Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Mimo powszechnie znanych faktów – próchnica zębów jest niebezpieczna, a nowotwory poważnie zagrażają naszemu życiu – Polacy nadal niechętnie odwiedzają gabinety stomatologiczne https://doboszimplanty.pl/o-nas/. Przez większość czasu dentystę traktujemy jako ostateczność, do dentysty idziemy tylko wtedy, gdy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Dlaczego to się dzieje? Po pierwsze, w czasach PRL-u nadal funkcjonuje mit, że wizycie u dentysty musi towarzyszyć ogromny ból, nieprzyjemne doznania, a co za tym idzie straszne wspomnienia. Wrażenie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie

Należy jednak pamiętać, że czasy znacząco się zmieniły. Współczesna medycyna dostarczyła nam wielu wygodnych i wygodnych rozwiązań. Stomatologia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Obecnie nie tylko gabinety prywatne, ale również gabinety finansowane przez NFZ oferują wysokiej jakości znieczulenie miejscowe w bardzo przystępnych cenach. Jest również bardzo skuteczny – przez większość czasu nie odczuwamy bólu podczas zabiegu.

Ostatnim argumentem, który dla wielu z nas jest bardzo ważny, są kwestie finansowe. Usługi stomatologiczne nie należą do tanich – zwłaszcza, gdy zaawansowane procedury, takie jak leczenie kanałowe lub rekonstrukcja zęba, wykonywane są pod mikroskopem. Dlatego bardziej opłaca się leczyć próchnicę, gdy nie jest ona bardzo zaawansowana. Zwłaszcza przy tanim i skutecznym znieczuleniu miejscowym, dostępnym niemal u każdego dentysty.

Dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie naszych dzieci do profilaktyki stomatologicznej od najmłodszych lat. Przyniesie to korzyści tylko ich przyszłemu zdrowiu i pomoże rozwiać ciężki mit w zawodzie dentysty.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl

Explore More

Pralnia – ile się czeka

Pralnia - ile się czeka
14 kwietnia 2021 0 Comments 0 tags

Jesteś właścicielem hotelu lub hostelu? Jeśli tak, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego jak ważna w tej branży jest higiena oraz utrzymanie czystości w pokojach. Z roku

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie
3 lutego 2023 0 Comments 0 tags

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie – czy to właściwy sposób pochówku? Nikt nie może przygotować się na śmierć naszych zwierzęcych przyjaciół. To prawda, wiemy, że te istoty nie będą żyły

Implanty zębów Szczecin

Implanty zębów Szczecin
18 maja 2023 0 Comments 0 tags

Implanty zębów Szczecin – w dzisiejszych czasach, kiedy piękny uśmiech i zdrowe zęby są znakiem atrakcyjności i pewności siebie, coraz więcej osób decyduje się na implanty zębów. Szczecin, malownicze miasto położone