Kosiarki: Wśród licznych, dostępnych na rynku kosiarek, z całą pewnością w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się te automatyczne. Dla wielu osób znane są one jedynie z reklam, inni o nich po prostu marzą. W tym artykule chcielibyśmy spojrzeć na kosiarki automatyczne, zastanawiając się nad tym, czy te, wyglądające niczym odkurzacz, faktycznie warte są zakupu i swojej ceny. 

Piękny trawnik

Patrzymy na soczyście zielony trawnik sąsiada, niezwykle równo przystrzyżony i nie możemy wyjść z zachwytu, odnośnie jego wyglądu. Przeglądamy prace wielu projektantów ogrodów i dosłownie ten piękny trawnik śni nam się po nocach. W gruncie rzeczy każdy może go mieć mając odpowiedni teren, ale nie w każdym przypadku jest to takie łatwe w pielęgnacji, jakby mogło się wydawać.

Regularne koszenie to absolutnie element nadrzędny, na jakim każdy powinien się skupić w pierwszej kolejności. Dochodzi do tego jeszcze nawożenie, wapnowanie, piaskowanie, a także wałowanie, wertykulacja, aeracja, odchwaszczanie i podlewania. No właśnie…

Czy nadal chcemy mieć piękny trawnik? Chcemy, to na pewno, ale nie zawsze mamy tyle czasu, pieniędzy i możliwości, by o niego zadbać. Koszenie jest jednak czymś koniecznym i odpowiednie kosiarki stanowią w tej kwestii absolutnie priorytet. Wybór odpowiedniego sprzętu, stanowi nie lada wyzwanie dla wielu osób, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z informacjami na ich temat, porównać je i wybrać dla siebie coś idealnego. My skupimy się na kosiarkach automatycznych, a więc produktach z wyższej półki, na jakie decyduje się coraz większa grupa klientów. 

Kosiarki automatyczne – sposób koszenia

Takie kosiarki działają automatycznie, a więc wystarczy tylko odpowiednio je zaprogramować, aby mogły one spełniać swoje zadania. Powinny one skosić cały trawnik tak, aby efekt końcowy okazał się być w pełni zadowalający. Sposoby programowania kosiarek mogą być bardzo różne, począwszy od pilotów, przez specjalne panele sterujące, aż po konkretne stacje dokujące, które mogą zaplanować koszenie.

Zdarzają się również i takie kosiarki, które można już sterować za pośrednictwem smartfona dzięki wbudowanemu Bluetooth’u. KosiarkiKosiarka taka jest w stanie skosić trawę tak naprawdę nawet wtedy, gdy w danym momencie nie ma nas w domu.

Kluczowe znaczenie w sprawnym działaniu kosiarki mają odpowiednie czujniki w urządzeniu, dzięki którym to sprzęt ten może omijać wszelkie przeszkody. Takie sprzęty wyposażone są w specjalne przewody graniczne, które to wyznaczają teren pracy urządzenia. Takie przewody mocuje się między innymi na powierzchni trawnika lub też zakopuje się je w ziemi. 

Czy kosiarki automatyczne mają wady?

Jak każde rozwiązanie, tak również i to ma swoje wady. Nie ma rzeczy idealnych i nawet kosiarki automatyczne, które wydawać by się mogło się perfekcyjne, także swoje wady mają. Kluczowe znaczenie ma na pewno ograniczenie zasięgu pracy. Takie sprzęty działają na określonej powierzchni, w zależności od modelu.

Jeśli źle dobierzemy takie urządzenie, czas jej pracy nie będzie wystarczający do tego, by całą powierzchnię skosić. Kolejną, chyba największą wadą jest cena. Najtańsza kosiarka automatyczna to koszt około 2000 zł, te z wyższej półki cenowej są kilkukrotnie wyższe. Wszystko tak zależy od marki, od mocy silnika, od czasu pracy ładowania baterii.

Każdy tak naprawdę szczegół ma znaczenie i każdy wpływa na to, ile za nią zapłacimy. Co jeszcze? Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że sama instalacja nie należy do najłatwiejszych. Kluczowe tutaj znaczenie ma bowiem przewód ograniczający, który to należy zastosować na całej niemal powierzchni ogrodu. Wiadomo bowiem, że nie chcemy uszkodzić żadnych drzew, krzewów czy też rabat, dlatego też im lepiej taka instalacja zostanie zamontowana, tym większe zadowolenie taka automatyczna kosiarka będzie w stanie nam zapewnić i zagwarantować.

A co z bezpieczeństwem? W tej kwestii pojawia się wiele spornych informacji. Większość bowiem kosiarek posiada systemy zabezpieczeń i w momencie, gdy znajdzie się w pobliżu przeszkoda lub gdy dziecko na przykład obróci kosiarkę na drugą stronę, noże automatycznie się chowają. Nie ma jednak sprzętów niezawodnych i tak naprawdę nie mamy pewności, że takie kosiarki, które działają samodzielnie, na pewno takie bezpieczeństwo będą w stanie zagwarantować. 

Wybór odpowiedniego sklepu z kosiarkami

Tak naprawdę jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić, stanowi sklep, w którym takie kosiarki są dostępne. Wiadomo, iż jeden drugiemu nie jest równy, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co ten najlepszy ma nam do zaoferowania.

Czym więc on powinien się charakteryzować? Co jest ważne i istotne? Na pewno podstawą jest szeroki wachlarz produktów, atrakcyjna cena, a do tego również i fachowe doradztwo i szybka dostawa. Jeśli to wszystko uda nam się otrzymać, na pewno trafimy na takie rozwiązanie, które pod każdym względem okaże się być po prostu najlepsze.