Rodzaje rolet – w które powinniśmy zainwestować?

Rodzaje rolet - w które powinniśmy zainteresować?
6 maja 2021 0 Comments

Odkąd istnieje budownictwo istnieją również rozmaite formy zasłaniania okien. Powstały z myślą o zapewnianiu prywatności mieszkańcom domów i mieszkań oraz chronieniu ich przed wzrokiem zarówno sąsiadów, jak i przechadzających się w okolicy ludzi. Choć na samym początku osłonami tymi były firanki oraz zasłony, dziś pełnią one niemal wyłącznie dekoracyjną rolę.

Tuż po nich przyszły żaluzje, które okazały się bardzo skuteczne, jednak stosunkowo awaryjne, niestylowe, a jednym słowem – niepraktyczne. Naturalną ich ewolucją są z kolei rolety wewnętrzne, które w chwili obecnej zdobywają rynek i znajdują się w zdecydowanej większości mieszkań i domów.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Choć większość z nas rolety kojarzy wyłącznie z jednym pasem tkaniny możliwym do opuszczania i podnoszenia, tak naprawdę ich rodzajów jest kilka, a każdy z nich cechuje się zgoła odmiennym wyglądzie – różnice często objawiają się również w sposobie działania, choć są to różnice stosunkowo niewielkie (w końcu wszystkie służą do tego samego). W chwili obecnej wyróżnić możemy rolety:

  • wolnowiszące – najbardziej klasyczny rodzaj rolet, popularny głównie dlatego, że jest bardzo wygodny i intuicyjny w montażu. Najczęściej przytwierdza się je do ściany znajdującej się nad oknem, albo też do przylegającej do niej futryny. Same w sobie na szczycie posiadają rolkę, na którą nawijany jest materiał – zazwyczaj prosty, utrzymany w jednym kolorze, doceniany przez zwolenników mechanizmu. Nawijanie odbywa się za pomocą systemu żyłkowego. Plusem rolet wolnowiszących jest nie tylko wygoda stosowania, ale też fakt, że pozwalają na swobodne otwieranie i zamykanie okna – nawet wtedy, gdy są w pełni opuszczone. Jednym z rodzajów tego typu rolet są tak zwane mini-roletki, które instaluje się w sposób nieinwazyjny w samym oknie (nieinwazyjność polega na użyciu specjalnych haczyków, które mocuje się na ramie okiennej). Są one świetne w pomieszczeniach, których nie chcemy optycznie pomniejszać (często dzieje się to w przypadku zastosowania innych rodzajów rolet), ale i wszędzie tam, gdzie ściana między oknem a pomieszczeniem jest po prostu za mała.
  • rzymskie – rolety tego typu stanowią połączenie właśnie klasycznych rolet z przewiewnymi i wzorzystymi zasłonami. Przy podnoszeniu za sznureczek tworzą bardzo dekoracyjne fale, a dzięki swojej specyfice mogą występować w bogatej gamie wzorów i rodzajów materiałów, z których są stworzone. Ich zaletą jest też błyskawiczny montaż, który może być bezinwazyjny, albo też inwazyjny – w zależności od naszych potrzeb.
  • austriackie – ten rodzaj rolet montuje się na ścianie lub suficie. Rolety tego typu po pociągnięciu za sznurek nie zwijają się, ale tworzą bardzo dekoracyjne fałdy, które wyglądem przypominają klasyczne firany. Są jednym z najbardziej dekoracyjnym rodzajem rolet spośród wszystkich dostępnych.
  • plisowane – główną zaletą rolet plisowanych jest elastyczność – można je dobrać do okna o niemal każdym kształcie – zarówno tych prostokątnych (a zatem klasycznych), jak i nietypowych – na przykład trójkątnych. Rolety plisowane można kupić w dwóch wersjach: jedno- i dwufunkcyjnych. Te pierwsze działają standardowo, zwijając się od dołu do góry. Drugie z kolei mogą zawijać się w obie strony, pozwalając zasłonić wyłącznie środkową część okna. Same rolety tego typu wyglądem przypominają harmonijkę.
  • dachowe –  rolety dachowe montuje się w oknie dachowym i to właśnie od tego zastosowania wzięła się ich nazwa. Są montowane tuż przy szybie i bazują na systemie, który trzyma je przy niej, nie pozwalając na to, by materiał, z którego zostały wykonane swobodnie zwisał. Ich plusem jest możliwość zasłaniania tylko części okna, ale to, że mogą zwijać się samodzielnie, albo też w sposób przypominający zwijanie się rolet plisowanych.

Główne zalety rolet

Rodzaje rolet - w które powinniśmy zainteresować?Zastosowanie rolet we własnych oknach niesie ze sobą szereg plusów. Tym najważniejszym, o którym wspomnieliśmy już wcześniej jest prywatnośćrolety działają w taki sposób, że są w stanie zasłonić nasze okno całkowicie, chroniąc nas przed wzrokiem kogokolwiek z zewnątrz. Zaletą rolet jest również ich elastyczność – podczas gdy w przypadku żaluzji jest to trudne, rolety możemy swobodnie opuszczać i podnosić do dowolnej wysokości – jeżeli więc chcemy uchronić się przed słońcem z góry, ale jednocześnie widzieć, co dzieje się na zewnątrz, będą świetną opcją. Sprzęt ten jest też idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz – zwłaszcza, że, jak już wyszczególniliśmy w poprzednim akapicie, można go zakupić w wielu różnych wariantach, ale i kolorach, krojach i rozmiarach, nawet takich przygotowanych zgodnie z naszymi wytycznymi, na nasze życzenie.

Podsumowanie

Rolety są jednym z elementów wyposażenia każdego domu, w który powinniśmy zainwestować tak szybko, jak tylko się da – najlepiej tuż po przeprowadzce. Nie tylko umożliwią one zachowanie większej prywatności, ale też pozwolą na większe poczucie swobody we własnym lokum, jednocześnie chroniąc przed nadmiernie napływającymi do niego promieniami słonecznymi.