Studio tatuażu – sterylność, bezpieczeństwo i doświadczanie – tatuaże, kiedyś zarezerwowane były dla określonych grup społecznych, subkultur oraz tzw. światka przestępczego. Nie były czymś pozytywnym, wywoływały raczej negatywne skojarzenia, czasem osoby o mocno wytatuowanym ciele budziły strach. Obecnie postrzeganie tatuaży bardzo się zmieniło.

Dziś są wyrażeniem swoich poglądów, manifestacją uczuć, a często ozdobą. Decydują się na nie osoby w różnym, często dojrzałym  wieku, wykształcone i piastujące wysokie stanowiska. Dziś tatuaż nikogo nie dziwi, jest raczej powodem do dumy. Wraz ze wzrostem popularności tego typu ozdób, powstały liczne studia tatuaży w mieście Warszawa, które tworzą małe dzieła sztuki na ludzkim ciele.

Jak wybrać studio tatuażu?

Decyzja o tatuażu https://www.dobre-zycie.pl/jak-wyglada-praca-tatuazysty/ to jedno, a jego wykonanie to oddzielna kwestia. Mimo że salony tatuaży występuje coraz liczniej, to nie warto iść do pierwszego lepszego. Wykonanie tatuażu to zabieg, który wymaga ingerencji w ciało, dlatego musi odbyć się w sterylnych i bezpiecznych warunkach. Ważne jest doświadczenie tatuażysty, jego wiedza oraz podejście do klienta. Na co zwracać uwagę wybierając idealne studio tatuażu?

  • higiena i sterylność – w tym przypadku nie ma miejsca na niedociągnięcia. Dobre studio tatuażu musi gwarantować sterylność na poziomie placówek medycznych. Ważne jest odpowiedni sprzęt do dezynfekcji urządzeń oraz jednorazowe igły i strzykawki. Całe studio musi być czyste, a miejsca pracy powinny być owinięte jednorazową folią. Oczywiście osoby tatuujące muszą mieć na rękach rękawiczki. 
  • ważne jest portfolio, które prezentuje najciekawsze prace. Dzięki niemu można zorientować się, czy dany styl nam odpowiada. 
  • doradztwo w kwestii wielkości i rozmieszczenia tatuażu oraz pielęgnacji i ochrony ciała po zabiegach
  • warto sprawdzić, w czym specjalizuje się dany tatuażysta, ponieważ część osób wykonuje tylko abstrakcje, inni wolą sztukę realistyczną. Podobnie wygląda sprawa z kolorami. Są tatuażyści, którzy pracują tylko w czerni, nie wykonują tatuaży kolorowych. 
  • opinie wśród klientów – to bardzo ważne, bo nic nie jest lepszą reklamą niż zadowolony klient. Warto poczytać fora, popytać osoby, które mają już tatuaż. Lepiej wybrać studio działające już kilka lat, dzięki temu opinii będzie więcej i będzie je można porównać na przestrzeni lat. 
  • cena – decydując się na tatuaż, trzeba się liczyć z tym, że jest to dość droga usługa. Ale nie warto oszczędzać i wybrać profesjonalne studio, które gwarantuje dobrej jakości sprzęt oraz trwałe i bezpieczne tusze.
Studio tatuażu - sterylność, bezpieczeństwo i doświadczanie
Studio tatuażu – sterylność, bezpieczeństwo i doświadczanie

Bardzo ważna jest osoba samego tatuażysty. Musi to być osoba kontaktowa, z odpowiednim podejściem dla każdego klienta.

Ważne jest zrozumienie potrzeb klienta, chęć rozmowy o wzorach, rozwianie obaw. Dobry tatuażysta potrafi zaprojektować indywidualny wzór dla klienta, może również polecić jedną ze swoich wcześniejszych prac. Jest w stanie pomóc wybrać odpowiednie miejsce na ciele, a po wykonaniu pracy, doradzi jak ją pielęgnować. Nigdy nie krytykuje i nie ośmiesza wyborów klienta. 

Jakie usługi świadczy studio tatuażu?

Studio tatuaży https://www.luckyseven.pl/ zajmuje się głównie tworzeniem prac na ciele klienta, ale większość salonów świadczy również inne, dodatkowe usługi. Należą do nich między innymi piercing, czyli przekłuwanie ciała, w wybranych przez klienta miejscach, w celu założenia kolczyka. Najczęściej nakłuwany jest nos, uszy, brwi, pępek, wargi, język, a także miejsca intymne.

Kolczykowanie jest ciągle modne, dlatego studia tatuaży często proponują tę usługę swoim klientom. W salonach usuwa się często niechciane, źle wykonane tatuaże. Dobre salony wykorzystują do tego laser, który potrafi usunąć zarówno kolorowe, jak i czarne malunki na ciele. Zabieg laserowy jest bezpieczny, a zarazem skuteczny. Eliminuje ryzyko infekcji, zmniejsza również możliwość powstania blizn. 

Czy każdy może wykonać tatuaż?

Tatuowanie jest bezpieczne, o ile wykonywane jest w bezpiecznych, sterylnych warunkach. Mimo tego jest pewna grupa ludzi, którzy nie mogą wykonać malunków na ciele. Dobry tatuażysta powinien wiedzieć, u kogo wykonanie tatuażu jest niemożliwe i w takim wypadku nie może podjąć się pracy. Osoby, które chcą się wytatuować, muszą również wiedzieć kiedy ozdobnie ciała jest niemożliwe. Nie można ryzykować, bo zdrowie jest ważniejsze niż ozdobione ciało.

Przeciwwskazania dzielą się na czasowe, które wstrzymują zabieg do momentu pozbycia się problemu, a także stałe, które wykluczają zabieg na zawsze. Są to m.in. choroby nowotworowe, HIV, HBV, padaczka, ciężkie choroby somatyczne, immunosupresja, choroby serca i układu krążenia, małopłytkowość, niedokrwistość, choroby związane ze znacznym spadkiem krzepnięcia krwi.

Przeciwwskazaniem stałym jest również łuszczyca, atopowe zapalenia skóry, bielactwo, stwardnienie rozsiane i zaawansowana cukrzyca. Do przeciwwskazań czasowych należy ciąża, karmienie piersią, stany pooperacyjne, antybiotykoterapia, przeziębienia, grypy, anginy, a także niektóre choroby skóry, np. trądzik czy opryszczka.

Tatuażu nie można wykonać u osób, które są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, korzystały z solarium lub opalały się 7 dni przed zabiegiem. W przypadku, kiedy nie ma pewności, że zabieg można wykonać, warto skonsultować się z lekarzem. 

Tatuaże są modne i popularne. Dobrze wykonane mogą być wspaniałą ozdobą i manifestacją swoich poglądów. Warto tylko zadbać, aby były wykonane prawidłowo, w profesjonalnym studio tatuażu.