Psychoterapia zdalna – szansa na kontynuowanie terapii w nowej formie

Psychoterapia zdalna - szansa na kontynuowanie terapii w nowej formie
6 maja 2021 0 Comments

Od kilku miesięcy mamy stan epidemii. Na terenie całego kraju wprowadzane są różne obostrzenia, które drastycznie wpływają na sytuację gospodarczą i społeczną. Ta nowa sytuacja w wielu osobach budzi olbrzymie emocje, z którymi nie wszyscy potrafią sobie radzić.

 

Jak sobie radzić z kryzysem, napięciem i stresem w czasie pandemii?

To, co dzieje się w naszym życiu od kilku miesięcy jest dla niektórych bardzo trudnym doświadczeniem. Początkowe niedowierzanie zaczyna przeradzać się w przerażenie i przytłoczenie, bo czujemy, że niewiele możemy zrobić i nie znamy dobrego rozwiązania. Zaczyna rosnąć stres i pojawia się ciągłe napięcie, co w konsekwencji może przyczynić się do powstawania różnego rodzaju problemów natury psychicznej, w tym również stanów depresyjnych. W takiej sytuacji należy podjąć wszystkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do rozwoju długotrwałego kryzysu psychicznego. Rozwiązaniem mogą być sesje u psychoterapeuty.

W czym może pomóc psychoterapia?

Psychoterapia zdalna - szansa na kontynuowanie terapii w nowej formieGłównym zadaniem psychoterapii jest usunięcie i redukowanie różnych objawów zaburzeń psychicznych u pacjenta i uruchomienie takich zmian w jego psychice, które doprowadzą do osiągnięcia zadowalającego poziomu funkcjonowania psychofizycznego na co dzień. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu takich zaburzeń jak: nerwice, depresje, stany lękowe, psychozy, problemy z odżywianiem czy fobie. Psychoterapia sprawdza się również w leczeniu schorzeń somatycznych związanych z alergiami, atopowym zapaleniem skóry czy migrenami. Zalecana jest szczególnie osobom, które borykają się z problemami osobistymi czy zawodowymi, takimi jak rozwód, utrata pracy czy śmierć kogoś bliskiego. Psychoterapia wykorzystywana jest również w prowadzeniu pacjentów z nowotworami czy leczonych w hospicjach.

Na początku każdej terapii są formułowane indywidualne cele, które chce osiągnąć pacjent. W trakcie leczenia są one modyfikowane w zależności od uzyskiwanych postępów i możliwości pacjenta. Zmiany i tempo ich wprowadzania, muszą uwzględniać całościową kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta.

Rodzaje psychoterapii

Prawidłowo prowadzona psychoterapia ma pomóc pacjentowi w redukcji i usunięciu objawów kryzysu. Powinna również rozwiązywać nieuświadomione konflikty oraz wzmacniać możliwości obronne leczonej osoby. W zależności od złożoności problemu i ilości osób, które w niej uczestniczą, terapie mogą być przeprowadzane w następujących formach:

  • terapia grupowa;
  • terapia indywidualna;
  • terapia dla par lub rodzin.

Psychoterapie dzieli się również w zależności od czasu ich trwania. Najczęściej są to terapie krótko lub długoterminowe. Ustalenie granic czasowych zależy przede wszystkim od wyżej wymienionych form terapii, ustalonych celów oraz rodzaju problemu i jego zaawansowania.

Czy psychoterapia działa?

Każda sesja terapeutyczna trwa około godziny. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się najczęściej raz w tygodniu, chociaż częstotliwość może się zmieniać w zależności od złożoności problemu, nad którym pacjenci pracują. Są sytuacje, że wystarczy kilka spotkań, ale są również takie, które wymagają wielu lat pracy. Czas trwania terapii jest najczęściej podawany po kilu spotkaniach, kiedy strony ustalą problem i stopień jego zaawansowania.

Skuteczność psychoterapii nie raz została udowodniona i opisana w specjalistycznych książkach, czasopismach czy portalach. Jednak widoczne i odczuwalne efekty każdej terapii to sprawa mocno indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Najczęściej wpływ na to mają:

  • dobór odpowiedniego terapeuty i poziom zaufania do niego,
  • zaangażowanie i motywacja pacjenta,
  • dobór odpowiedniej terapii.

Prawidłowo prowadzona psychoterapia zdecydowanie poprawia komfort życia pacjenta i jego bliskich. Terapeuta podczas sesji nie podaje gotowych rozwiązań lecz raczej skupia się na pokazaniu pacjentowi co jest podłożem jego problemów oraz wskazaniu mu możliwości wyjścia z impasu. Jednak podstawą sukcesu jest samodzielna praca pacjenta, dokonywanie czasem trudnych wyborów i konsekwentne podążanie za podjętymi decyzjami.

Psychoterapia zdalna – czy to dobre rozwiązanie?

W tradycyjnym rozumieniu psychoterapia to bezpośredni kontakt pacjenta z prowadzącym. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele gabinetów rozpoczęło pracę w trybie zdalnym. Czy takie terapie są równie skuteczne co prowadzone w standardowy sposób ? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak większość psychoterapeutów uważa, że wybór komunikatora to drugorzędna sprawa. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj kompetencje prowadzącego i możliwość utrzymania stałego kontaktu z pacjentem.

Decydując się zdalną współpracę z psychoterapeutą, należy przede wszystkim sprawdzić jego wykształcenie, doświadczenie i opinie o jego zajęciach. Jeżeli psychoterapeuta był ceniony za prowadzenie terapii w sposób standardowy, sprawdzi się również podczas zajęć zdalnych. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi typu: kamera czy mail, to tylko dodatek do prawidłowo prowadzonego poradnictwa i szansa na kontynuowanie terapii. Dzięki temu wszystkie osoby z problemami natury psychicznej, mogą znaleźć niezbędną pomoc i ukojenie w trudnych czasach pandemii.