Warsztat samochodowy – na polskich drogach z roku na rok pojawia się coraz większa ilość pojazdów samochodowych. Wynika to z coraz lepszego stanu infrastruktury drogowej, relatywnie tanich samochodów używanych, oraz rosnących wynagrodzeniach Polaków. O czym warto pamiętać gdy zdecydujemy się na zakup samochodu?

Samochód nowy czy używany?

Jest to jedno z podstawowych pytań na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed dokonaniem transakcji. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych plusów samochodów nowych należy to, że są one nowe. Kupując tego typu pojazd mamy gwarancję co do przebiegu pojazdu, jego stanu technicznego oraz możemy liczyć na okresową gwarancję. W obecnych czasach najpopularniejsze są te dotyczące określonej liczby przebytych kilometrów czy zawierane są na określony okres czasu. Dodatkowo możemy liczyć na całoroczny autoryzowany warsztat samochodowy, i pomoc assistance gwarantującą nam określone usługi w razie awarii pojazdu. 

Zakup nowego samochodu z salonu wiąże się jednak z dużymi kosztami. Aktualnie w naszym kraju około 80 % zakupów nowych samochodów dotyczy kupna ich przez firmy. Czym innym bowiem jest zapłacenie miesięcznej raty leasingu na fakturze a wydawanie znacznej comiesięcznej kwoty z budżetu domowego. Biorąc pod uwagę aktualne ceny nowych samochodów dobrze jest wszystko solidnie przekalkulować, tak by po czasie nie żałować poczynionej inwestycji.

Warsztat samochodowy
Warsztat samochodowy

Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku samochodów używanych. Do niewątpliwych plusów tego rozwiązania zaliczyć należy zdecydowanie atrakcyjniejszą cenę zakupu. Auta z rynku wtórnego różnią się w cenie od tych kupowanych w salonie niemal o 60-70 %.

Kupując samochód używany musimy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka jakiego się podejmujemy. W prawdzie od niemal roku prawo w naszym kraju, surowo karze osoby modyfikujące przebieg samochodów używanych, jednak masa już obecnie znajdujących się w sprzedaży pojazdów może mieć “skręcony” licznik. Stąd też brak gwarancji przebiegu takiego pojazdu zaliczyć należy jako duży minus tego rozwiązania. 

W przypadku jednak gdy mamy pewność co do faktycznego stanu licznika nabytego pojazdu, reszta wad jest zdecydowanie do zaakceptowania. I w tym przypadku nasz samochód musi być ubezpieczony i posiadać aktualne badania techniczne, jest to jednak opcja zdecydowanie tańsza w stosunku do samochodów nowych. Tuż przed dokonaniem transakcji samochodu z rynku wtórnego, rozsądnie jest odwiedzić pobliski warsztat samochodowy. Pozwoli to nam dokładnie określić stan jak i przebieg przedmiotu transakcji.

Jaki rodzaj napędu wybrać?

Jest to jedno z kolejnych najważniejszych pytań na jakie każdy konsument musi sobie odpowiedzieć przed zakupem samochodu. I w tym przypadku wszystko zależy od tego w jakich celach samochód będzie używany. Do jazdy miejskiej eksperci polecają głównie samochody z silnikami benzynowymi. Jest to podyktowane ich niskimi kosztami eksploatacji, oraz dobrymi osiągami w ruchu miejskim. Benzyniaki są więc rozwiązaniem dla osób poruszających się na krótkich dystansach, głównie w ruchu miejskim.

Innym rozwiązaniem jest zakup auta z silnikiem Dieslowskim. Jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez osoby muszą pokonywać każdego dnia spore odległości. Dobrym przykładem są tutaj przedstawiciele handlowi, ponieważ każdego dnia są oni w stanie pokonywać kilkaset kilometrów. 

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup samochodu z napędem hybrydowym. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe jeżeli chodzi o koszty początkowe, jednak wraz z użytkowaniem samochodu jego utrzymanie drastycznie maleje w porównaniu do samochodów benzynowych czy dieslowskich. Dodatkowo warto jest mieć na względzie ekologię.

Samochody hybrydowe są obecnie autami niezwykle ekologicznymi. Kupując więc tego typu pojazd przyczyniamy się do lepszej jakości powietrza jaka panuje w naszym mieście czy na wsi. Zważając na ciągle rosnące normy emisji spalin, samochody hybrydowe jeszcze przez wiele lat będą bez problemu przechodziły tego typu testy, czego nie można powiedzieć o samochodach benzynowych. 

Pielęgnacja samochodu po zakupie

Jeżeli staliśmy się już szczęśliwymi posiadaczami samochodu, dobrze jest zapamiętać tych kilka prostych rad by pojazd służył nam przez wiele następnych lat bez większych usterek i awarii. Po pierwsze odwiedzajmy warsztat samochodowy raz na pół roku. Podczas wizyty powinniśmy zadbać o kontrolę klocków hamulcowych, tarcz oraz wymienić olej silnikowy.

Tego typu zabiegi dotyczą wszystkich aut, niezależnie od tego czy były one używane czy nowe. Regularna kontrola samochodu pozwoli nam uniknąć nagłych i kosztownych napraw, ponieważ na bieżąco monitorować będziemy stan samochodu. 

Coraz większa ilość pojazdów poruszających się po drogach dysponuje komputerami pokładowymi i rozbudowaną elektroniką. Jest to szczególnie widoczne w najnowszych samochodach klasy premium. Biorąc pod uwagę koszty związane z wymianą podzespołów elektronicznych, zadbajmy by odwiedzany przez nas warsztat samochodowy za każdym razem kontrolował stan systemów elektronicznych znajdujących się w naszym samochodzie.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

Explore More

Psychoterapeuta Gdynia

17 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

Nasze zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Niestety, często zaniedbujemy tę sferę naszego życia, bagatelizując stres, lęki czy depresję. Jednak warto pamiętać, że problemy emocjonalne mogą wpływać negatywnie

Implanty Szczecin

Implanty Szczecin
31 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

Implantologia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która stale się rozwija i oferuje coraz to nowocześniejsze rozwiązania dla pacjentów z problemami z uzębieniem. Szczecin, jako miasto o bogatej historii i kulturze, również

Biuro notarialne Szczecin

Biuro notarialne Szczecin
14 lutego 2024 0 Comments 0 tags

W dzisiejszych czasach, w miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i technologicznie zaawansowany, różne branże muszą dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych. Branża notarialna nie jest wyjątkiem.