Jak otworzyć firmę pomoc drogowa?

13 lipca 2021 0 Comments

Nie da się ukryć, że zainteresowanie usługami związanymi z pomocą drogową z roku na rok wzrasta. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest wciąż zwiększająca się liczba czterokołowców, w konsekwencji zwiększa się prawdopodobieństwo kolizji bądź awarii. Pomoc drogowa- na czym polega? W jaki sposób założyć działalność? Jakie dokumenty należy posiadać przed rozpoczęciem przygody? Dlaczego kwestia ubezpieczenia ma tak duże znaczenie? Zaplecze techniczne i zgrany zespół- czy jest to istotne? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Pomoc drogowa- na czym polega?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc drogowa to przede wszystkim oferowanie usług pomocy drogowej. Cała praca polega najczęściej na tym, aby transportować i holować pojazdy, które zostały uszkodzone w wyniku wypadku lub awarii. Osoba potrzebująca musi wykonać telefon do firmy, po czym na miejsce zdarzenia wysyła się specjalistów. Samochód z lawetą niejednokrotnie wynajmowany jest do tego, aby przewieźć kupiony już pojazd. Wśród innych usług, które również uwzględniane są w ofercie, możemy zaliczyć chociażby przewóz paliwa. W praktyce są one jednak ustalane indywidualnie w zależności od preferencji danego właściciela. Kiedy już dokonamy wyboru, jednocześnie podejmiemy kilka istotnych decyzji, wówczas właściciel firmy będzie musiał zająć się niezbędnymi formalnościami, co umożliwia uzyskanie zezwolenia na to, by prowadzić interes.

W jaki sposób założyć działalność?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją własna działalność gospodarczą, w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na wysokiej jakości biznesplany. Powinniśmy zastanowić się nad tym, czego dokładnie oczekujemy, a także które z oferowanych usług będą przynosić największe dochody. Jeśli chodzi o proces formalny- jest on stosunkowo specyficzny. Przykładowo jeśli jesteśmy zainteresowani świadczeniem tego typu usług, konieczne okaże się uzyskanie specjalistycznego zaświadczenia o wykonywania niezarobkowych przewozów drogowych na własne potrzeby. W przypadku zainteresowania takim dokumentem musimy liczyć się z kosztami, które oscylują w granicach 500 zł. Dodatkowe 100 zł zapłacimy od każdego zgłoszonego pojazdu, co warto mieć na uwadze. Nieco bardziej problematycznie wygląda to, jeśli chcielibyśmy świadczyć usługi także za granicą kraju. Wówczas jednym z ważniejszych elementów jest zaświadczenie o przewozie samochodów na własne potrzeby na obszarze międzynarodowym. Tego typu formalności musimy załatwiać w Biurze Do Spraw Transportu Międzynarodowego.

Jakie dokumenty należy posiadać przed rozpoczęciem przygody?

Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że przed rozpoczęciem przygody z pomocą drogową konieczne okaże się uprawnienia. Nie bez znaczenia jest prawo jazdy kategorii C. Transport ponadgabarytowy wiąże się z wymaganiem prawa jazdy do kierowania samochodami ciężarowymi. Dodatkowo ważna jest kwestia odpowiedniej licencji. Warto również wspomnieć o niektórych zezwoleniach, które w praktyce także mogą mieć znaczenie. Przykładowo istotna jest kwestia zezwolenia na transport poza granicami Polski i licencja wspólnotowa. Tego typu dokument niestety wiąże się ze stosunkowo wysokim wydatkiem, co warto mieć na uwadze. Okazuje się, że koszt zezwolenia na okres 5 lat to 4000 zł, natomiast w przypadku 10 lat- 8000 zł. Dodatkowo opłata pobierana jest do każdego nowego wpisu w licencji, co warto mieć na uwadze. Kolejnym istotnym elementem jest zezwolenie na przewóz rzeczy o dużych gabarytach. Musimy liczyć się z kosztami, które oscylują niekiedy w granicach 4800 zł. Tak więc o ile formalności nie ma dużo, to jednak okazują się dość kosztowne.

Dlaczego kwestia ubezpieczenia ma tak duże znaczenie?

Firma świadcząca usługi związane z pomocą drogową powinna posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC. Warto zwrócić uwagę na kwestię tego, co dokładnie zawiera polisa. Najlepiej, gdyby obejmowała wszelkie poniesione szkody, również te, które mają pozaumowny charakter. Jeśli będziemy działać rozsądnie w tym zakresie, wówczas będziemy w stanie uniknąć niepotrzebnych kłopotów, które mogą pojawić się podczas prowadzenia działalności. W przypadku braku odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej musimy liczyć się z dość dużym ryzykiem, które w niektórych warunkach może wiązać się z ogromnymi kosztami, co warto wziąć pod uwagę.

Zaplecze techniczne i zgrany zespół- czy jest to istotne?

Jeśli zależy nam na dobrze funkcjonującej pomocy drogowej, ważna może okazać się kwestia zaplecza technicznego, a także zgranego i doświadczonego zespoły. W tym pierwszym przypadku branża jest dość charakterystyczna. Odpowiedni sprzęt i pojazdy do lawetowania to właściwie podstawa do prawidłowego funkcjonowania firmy. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w kilka samochodów. Pamiętajmy również o tym, by zatrudniać jedynie osoby godne zaufania. Niekiedy konieczna okaże się głęboka wiedza w fachu, co umożliwi wykonywanie niektórych obowiązków.