Jak pomalować dach i jaką farbę wybrać? Poradnik. Malowanie dachu to najprostsza metoda jego odnowienia, jest to też bardzo skuteczny zabieg konserwacyjny. Dobrej jakości farba do dachu w połączeniu z odpowiednim przeprowadzeniem prac zabezpieczy go na co najmniej kilka lat. Jeśli Twoje zadaszenie wymaga już odświeżenia, a nie wiesz od czego zacząć to świetnie trafiłeś. Zapraszamy do naszego poradnika.

Inspekcja i ocena sytuacji

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych, musimy sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest poszycie naszego dachu. Najbardziej narażona na degradację jest oczywiście blacha. Pokrycie to, pod wpływem okresowych zmian temperatury może odkształcać się i pękać.

Pęknięcia takie natomiast, pod wpływem deszczu i śniegu bardzo szybko przekształcają się w ogniska korozji. Złuszczoną farbę nie trudno zauważyć, zwróćmy jednak szczególną uwagę na wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcemy przeprowadzić skuteczną i trwałą renowację, będziemy bowiem musieli je najpierw usunąć. 

Przygotowanie powierzchni

Jeśli dokonaliśmy już wyboru farby do dachu oraz sposobu, w jaki będziemy ją nakładać (o czym mowa w dalszej części poradnika), możemy przystąpić do pracy. Przed samym malowaniem musimy oczywiście przygotować powierzchnię. Zaczynamy od usunięcia liści i innych zanieczyszczeń roślinnych, przy okazji możemy też pokusić się o przeglądnięcie i wyczyszczenie instalacji rynnowej.

Kolejnym etapem będzie naprawienie ewentualnych uszkodzeń i usunięcie korozji. Rdzę szlifujemy do tzw. gołej blachy, dokładnie oczyszczamy dach z łuszczącej się farby. Drobne ubytki w blasze oraz goncie bitumicznym możemy naprawić poprzez dopasowanie odpowiednich łat. Jeśli mamy jednak do czynienia z większymi dziurami lub pękniętą dachówką, musimy niestety wymienić cały element.

Kolejnym krokiem będzie pozbycie się pyłu i drobnych zanieczyszczeń, dokładne umycie oraz odtłuszczenie dachu. Najlepszą metodą jest zdecydowanie użycie myjki ciśnieniowej oraz preparatów odtłuszczających w postaci roztworu wodnego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zrobić to samo przy pomocy gąbki, szczotki oraz węża ogrodowego. Pamiętaj, żeby wszystkie te czynności wykonywać bardzo dokładnie, pośpiech na etapie przygotowań zemści się po tygodniach, miesiącach lub roku – gdy po kilku solidniejszych deszczach nasza świeżo położona farba znów zacznie się łuszczyć. 

Wybór odpowiedniej farby do dachu

Jak pomalować dach i jaką farbę wybrać? Poradnik.Poszukiwania musimy zacząć oczywiście od określenia parametrów technicznych naszego dachu. Innej farby będziemy używać do blachy ocynkowanej, innej do dachówki betonowej, a jeszcze innej do gontu bitumicznego. Jeśli nasz dach posiada rozległe ogniska rdzy, to pomimo dokładnego oczyszczenia możemy także pokusić się o specjalny podkład antykorozyjny.

Pamiętajmy też, że jeśli nasza renowacja ma być trwała, musimy postawić na dedykowane farby dedykowane do dachów i ogrodzeń. Cechują się one zazwyczaj wysoką elastycznością powłoki (dach pracuje pod wpływem temperatury i wiatru) oraz podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne i promienie UV (dzięki czemu farba wytrzyma znacznie dłużej).

Przy wyborze warto też zapoznać się z etykietą konkretnego produktu lub poprosić o pomoc sprzedawcę, jak mówi dobrze znane porzekadło “kto pyta, nie błądzi”. Dobierzmy też odpowiedni, pasujący do naszej elewacji kolor, efekt naszych prac ma być przecież nie tylko czysto praktyczny, ale i zwyczajnie ładny. Na koniec warto jeszcze napomnieć, że na farbie do dachu nie warto szczególnie oszczędzać. Choć ceny niektórych producentów potrafią być naprawdę zaporowe to pamiętajmy, ile czasu i pracy poświęcamy na renowację. Jeśli podejmujemy się już tego wyzwania, zróbmy to raz a dobrze, będziemy mieć spokój na kilka, a nawet i kilkanaście lat. 

Malowanie

Farbę aplikujemy za pomocą pędzla lub wałka, nakładamy zazwyczaj dwie-trzy warstwy w kilkugodzinnym odstępie. Najlepiej podzielić swoją pracę na etapy. Przykładowo, przy dachu dwuspadowym możemy najpierw pomalować jedną ćwiartkę i orynnowanie a dopiero potem zabrać się za drugą połowę. Zanim zdążymy położyć pierwszą warstwę po obu stronach, to w miejscu, w którym zaczęliśmy, będziemy mogli już nakładać drugą. W tym wypadku pośpiech jest równie złym doradcą. Farbę do dachu nakładamy dokładnie cienkimi warstwami, uważajmy też, by nie uwięzić w niej pęcherzyków powietrza.

Oczywiście, jeśli posiadamy kompresor i pistolet do malowania natryskowego oraz wiemy jak się z nim obchodzić, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go użyć. Upewnijmy się tylko, czy posiadamy odpowiednio długie przewody ciśnieniowe. Samo nakładanie farby pod żadnym pozorem nie powinno być wykonywane w upalny i słoneczny dzień. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że farba będzie schła za szybko i nie powstanie odpowiednio trwała powłoka. Optimum temperaturowe do malowania to 12-20 st. Celsjusza. Dokładny sposób nakładania farby różni się od rodzaju powłoki i konkretnego produktu, zawsze sprawdźmy, co poleca producent.

Na koniec najważniejsze – nigdy, ale to NIGDY się nie śpieszmy. Praca na wysokości zawsze powinna być wykonywana z rozwagą, jeśli nie mamy doświadczenia lub zwyczajnie nie czujemy się pewnie, zatrudnijmy profesjonalistów. Choć samodzielne wykonanie remontu jest sporą oszczędnością, to naprawdę nie warto ryzykować własnym zdrowiem. Rozsądek to podstawa. 

Explore More

Jak eko domy drewniane?

Jak eko domy drewniane?
6 lipca 2021 0 Comments 0 tags

Jak eko domy drewniane? Drewniane domy ramowe zaprojektowane z naturalnego drewna i naturalnej izolacji są coraz częściej budowane. Dostosowany zrównoważony projekt jest stworzony z wysoką zgodnością z międzynarodowymi standardami. Domy

Fotowoltaika ile wyprodukuje prądu w skali roku

Fotowoltaika ile wyprodukuje prądu w skali roku
6 maja 2021 0 Comments 0 tags

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie bardzo szeroko reklamowane, polecane oraz dotowane finansowo. Wielu ludzi korzysta z tego bardzo ochoczo, ale są również takie osoby, które dość sceptycznie podchodzą do tego tematu.

Jaką kostkę brukową wybrać? 

Jaką kostkę brukową wybrać? 
6 maja 2021 0 Comments 0 tags

Jaką kostkę brukową wybrać?  Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem nawierzchniowym. Zastosowanie jej do utwardzenia podłoża wokół domu lub firmy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest trwała i występuje w szerokiej